Preskočiť na obsah

Akvaristika/Akváriová nádrž

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Veľkosť nádrže

[upraviť]

Rada znie jednoducho: Čím väčšia, tým lepšia! Ak zakladáte akvárium, naplánujte si najväčšie akvárium aké si môžete z finančných a priestorových dôvodov dovoliť a na základe tejto skutočnosti sa rozhodnite aké ryby budete chovať.

Vo väčšej nádrži:

  1. ľahšie udržíte správne životné prostredie rýb;
  2. značne predĺžite intervaly údržby;
  3. zásahy do nádrže sa neprejavia tak rýchlo a intenzívne a na ryby nebudú pôsobiť stresujúco;
  4. máte väčší výber rastlín a rýb a viac možností pri vytváraní podvodného sveta;

a to všetko sú, najmä pre začiatočníkov, dôležité kritériá.

Prevedenie nádrže

[upraviť]

Čo sa týka materiálu, tak dnes už nie je o čom diskutovať: Sklenená bezrámová lepená nádrž.

Okrem lepených nádrží poznáme aj liate, tzv. elementky. Ich výhodou je to že sa v nich nepoužíva lepidlo a tak máme istotu že sa neuvoľní sklo na akváriu. A nevýhodou je dvojnásobne väčšia cena, malé rozmery a veľká možnosť prasknutia najmä v rohoch, kde sa najčastejšie nachádzajú vzduchové bubliny. Všetky celosklenené nádrže je nutné klásť na rovný priestor povrchu stojanu na ktorý položíme mäkkú podložku na vyrovnanie nerovností a tým zamedzili jej prasknutiu.

Tvar nádrže

[upraviť]

Z estetického a praktického hľadiska sú najvhodnejšie klasické nádrže, vo forme kvádra alebo kocky, výška nádrže by nemala presahovať 40, maximálne 50 cm výšky vodného prostredia a to z dvoch dôvodov:

  1. Uvedomte si, že do hlbokého akvária nedočiahnete rukou na dno pre prípad údržby, vysádzania a pod.
  2. Vyšší vodný stĺpec bráni preniknutiu svetla vyžarovaného z klasických žiariviek až ku dnu, a práve na dno sa vysádzajú malé rastlinky vytvárajúce kobercovitý porast a vyžadujúce si zväčša intenzívne priame svetlo. V prípade vyššej nádrže by ste museli svietiť napr. výbojkami HQI alebo HQL, ktoré sú podstatne nákladnejšie, ako klasické žiarivky.

A ešte jedno dôležité kritérium: Dĺžka nádrže by mala zodpovedať dĺžke štandardných žiarivkových trubíc—60 cm, 90 cm, 120 cm—alebo ich kombináciám. Ak má napríklad akvárium dĺžku 70 cm a žiarivky dlhé 60 cm, na koncoch nádrže je už viditeľná menšia intenzita osvetlenia a to škodí hlavne rastlinkám náročnejším na svetlo. K uvedenému je nutné brať do úvahy, že čím je vyššia intenzita svetla, tým je vyššia schopnosť tvorby rias a nutnosť neustáleho čistenia skiel akvária, preedmetov a listov rastlín, pretože im bránia v dýchaní.

Referencie

[upraviť]
  • Pôvodný zdroj: azet

Späť na obsah knihy