Preskočiť na obsah

Akvaristika/Pozadie z polyuretánovej peny

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Pri chove afrických cichlíd sa mnohí chovatelia nedokážu uspokojiť iba s jednofarebným pozadím svojho akvária, a preto siahajú k rôznym viac, či menej podareným výrobkom, ktoré napodobňujú prostredie afrických jazier. Väčšinou sa jedná o plastové alebo laminátové odliatky. Mnohé z nich sú na veľmi dobrej úrovni, ale predsa len, nie sú príliš dostupné pre bežného akvaristu, najmä z hľadiska finančného. Z týchto dôvodov sa šikovnejší chovatelia snažia vyrobiť si podobné, prípadne lepšie pozadie za menej peňazí. Existuje množstvo techník a materiálov, ktoré je možné použiť, závisí od zručnosti chovateľa.

Ja som sa rozhodol vyrobiť pozadie z polyuretánovej (PU) peny a to po preštudovaní niekoľkých zdrojov, ktorých však pred 3 rokmi nebolo veľa. Pozadie, ktorého návod na výrobu popíšem, som vyrobil asi pred 3 rokmi a dnes už ho nepoužívam. Hlavný dôvod je ten, že 250 l akvárium, v ktorom bolo nainštalované, mi už veľkosťou nestačilo a tak som založil novú, väčšiu nádrž s novým pozadím. Pri jeho výrobe som metódu trocha inovoval a použil iné materiály, ale o tom niekedy inokedy. Mrzí ma, že nemôžem každý krok výroby PU pozadia ilustrovať na fotografiách, ale v tom čase som nevlastnil digitálny fotoaparát, takže fotky pozadia mimo akvária pochádzajú z obdobia asi po roku používania. Dnes už viem o niektorých chybách, ktorých som sa dopustil a prišiel som na niektoré triky, takže priebežne budem na ne v texte upozorňovať. No, ale poďme pekne po poriadku.

Príprava materiálu a vytvorenie základu pozadia

[upraviť]

Ako základ pozadia som použil 2 cm hrubú dosku z polystyrénu. Iste, je možné použiť aj iný materiál, napr. tenšiu umelohmotnú dosku, ale polystyrén sa mi zdal vhodnejší, pretože sa dá opracovať, v prípade potreby stlačiť a je ľahký. Nevýhoda je, že sa vo vode vznáša a ešte viac nadľahčuje pozadie z PU peny.

Upozornenie: Po nanesení peny na polystyrén a po vytvrdnutí som zistil, že v strede zostal polystyrén vydutý smerom dovnútra akvária. Pena pri tvrdnutí deformuje, sťahuje polystyrén, preto vzniká vydutina, čím sa nedosiahne toho, aby pozadie presne dosadalo celou plochou na sklo. Riešenie je na konci článku.

Polystyrén som odrezal presne podľa zadnej steny, aby sa tesne vtesnal medzi bočné steny a zhora som ho zrezal tesne pod výstužnú sklenú lištu, ktorá sa zvykne lepiť na väčších akváriách na predné a zadné sklo. Keďže som chcel využiť pozadie aj na to, aby som zaň skryl všetku techniku v akváriu, v ľavom rohu som z polystyrénu tvaru "L" urobil "komín", za ktorým sa skryje ohrievač a nasávanie externého filtra. Keďže som v čase výroby nemal ešte externý filter, do priestoru "komína" som umiestnil interný filter Atman. Na spodnej časti tohto komína som vyrezal otvor, ktorý slúži na prívod vody do filtra alebo k nasávacej hadici externého filtra. Zároveň som v hornej časti komína, ktorá smerovala k pravému bočnému sklu urobil otvor, ktorý bol na úrovni vyústenia interného filtra a teda sa ním privzdušnená voda (na filter sa dala napojiť hadička na prívod vzduchu) vracala spoza komína cez interný filter späť do hlavnej časti avária pred pozadím. Všetko vidno na obrázkoch.

Tip: Pri výrobe ďalších pozadí som zistil, že ak pozadie napevno prilepím k sklu, je zbytočné ho vyrábať mimo akvária a nanášať penu na polystyrén, ale PU pena sa dá nanášať priamo na sklo. Drží dostatočne pevne, ale v prípade potreby sa dá zoškrabnúť. Jediná nevýhoda je v manipulácii, pretože najmä pri väčších nádržiach, nie je možné s akváriom manipulovať a niekedy je ťažšie sa dostať k pozadiu pre nedostatok priestoru v akváriu. V prípade nanášania peny priamo na stenu akva musí akva ležať na zadnej stene, inak by pena opadávala.

Pri práci vzniká dosť odpadu a špiny (piesok, drobné čiastočky peny, ktoré lietajú všade), a preto je predstava výroby pozadia v byte často pre ostatných členov domácnosti nočnou morou :-) Potom som začal s nanášaním PU peny na celý povrch polystyrénu, samozrejme aj na "komín". Vrstvu som nechal vytvrdnúť a ak bolo treba, naniesol som na niektoré miesta ďalšiu vrsvu. Tu už závisí od požiadaviek na vzhľad pozadia, pretože je možné vytvoriť hrubšie pozadie s množstvom dutín a jaskýň a tiež aj plochšie pozadie imitujúce povrch skaly. Pri nanášaní peny by som upozornil na to, že od toho, ako silno stlačíte ventil na nádobke PU peny, závisí objem vytvrdnutej peny. Pri plne stlačenom ventile sa pena valí z nádobky vo veľkom množstve a je po vytvrdnutí veľmi objemná, čo nemusí byť vždy potrebné. Vtedy sa v nej nachádza viac plynových bublín a je teda "nadýchanejšia". Pri pomalom vypúšťaní peny z tlakovej nádobky sa netvorí toľko plynu a pena má po vytvrdnutí menší objem, je pevnejšia, tvrdšia a má málo dutín. Často je vnútri aj po viacerých dňoch nevytvrdnutá, lepkavá.

Tip: Často som dostával otázku akú penu použiť. V princípe je to jedno, akúkoľvek žltkastú alebo bielu, ale nie modrú! Tá sfarbuje vodu do modro-zelena. Omylom som kúpil takúto penu pri výrobe druhého pozadia a aj keď som jej použil iba minimálne množstvo, chvíľu trvalo, kým prestala farbiť. Nie je potrebné kupovať žiadne špeciálne peny, napr. mrazuvzdorné a pod. Čím lacnejšie, tým lepšie. Ja som použil penu zn. Ceresit a som s ňou veľmi spokojný.

Čo sa týka silikónu, vhodný je akýkoľvek transparentný akvaristický silikón, na značke nezáleží. Ja som použil zn. Ceresit. Ceny silikónov sa dosť líšia, a tak sa oplatí pohľadať lacnejší.

Upozornenie: Pri práci s penou treba dávať pozor na to, že pena po vypustení z nádobky je veľmi lepkavá a nedá sa odstrániť zo šiat. Z rúk to ide lepšie po zaschnutí. Preto, ak sa zašpiníte na rukách, neutierajte ju hneď, ale až po vytvrdnutí, potom ju ľahšie odlúpnete. Platí to aj pre sklo.

Formovanie pozadia

[upraviť]

Táto časť práce je asi najväčšia piplačka, ale od nej záleží, ako bude celé pozadie vyzerať. Spočiatku som ešte nemal dobrú techniku a snažil som sa povrch peny rôznym spôsobom zrezávať a vyrezávať nožom do tvaru kameňov, ale výsledok nebol taký, aký som očakával. Moja predstava bola okopírovať vzhľad kameňov, ktoré som mal v akváriu, plné dier a dutín. No a to sa nožom robiť nedá. Potom som prišiel na to, že vhodným nástrojom bude stredne veľká pinzeta. A tak som postupne z peny vytrhával kúsky a pozadie sa začalo podobať na spomínané kamene. Mierne roztvorenou pinzetou som vpichol do peny, stisol a vytrhol. Podľa toho, do akej hĺbky pinzetu vložíte, závisí aj veľkosť vytrhnutého kusu. Pri takomto spôsobe práce nemôžete nič pokaziť, pretože postupujete pomaly a dielo môžte kedykoľvek upraviť. V prípade potreby sa dá pena dostreknúť. Na niektorých miestach som vytrhal väčšie pole, čím vznikla v pozadí väčšia jama a teda jaskynka. Na niektorých miestach som mal pozadie hrubé aj vyše 10 cm, čiže možnosti formovania boli veľké.

Povrchová úprava pozadia

[upraviť]

Je jasné, že penu bude potrebné povrchovo upraviť, aby sa spevnila a aby zbytočne nenasávala vodu. Opäť existujú viaceré možnosti. Niektorí akvaristi používajú epoxidové živice. Pôvodne som zamýšľal použiť aj ja proklamovaný Epoxy 1200, ale na obale som sa dočítal, že je toxický pre vodné živočíchy a že poškodzuje ich reprodukciu. Preto som od tohto zámeru upustil, i keď mnohí chovatelia túto metódu vraj úspešne použili.

Ja som sa rozhodol použiť na povrchovú úpravu transparentný silikón. Týmto som dôkladne (nešetriť!) natieral pozadie po kúskoch a hneď posýpal jemným pieskom. Silikón nesmie zavädnúť, lebo aj tak je priľnavosť piesku dosť slabá. Piesok sa musí do silikónu zatlačiť, čiže je vhodné nasypať na lepkavý silikón viac piesku, než je potrebné a potom ho oklepať alebo vysať. Takto ponatierame celé pozadie a posypeme pieskom.

Môžme použiť aj rôznofarebný piesok (myslím tým prirodzený piesok - žltkastý, hnedastý, sivý, svetlý), čím môžeme imitovať farebný vzhľad skál. Samozrejme je potrebné tieto rôzne piesky farebne zladiť a vyvarovať sa príliš veľkým kontrastom a rozdielom, pretože potom bude vyzerať pozadie neprirodzene.

Ak máme celé pozadie pokryté vrstvou silikónu a piesku, necháme silikón aspoň 24 hod. vyschnúť, vyklepeme z pozadia piesok a postup opakujeme. Snažíme sa o to, aby nezostával holý silikón, pretože neskôr bude v akváriu rušiť dojem, nezarastá totiž riasou. Je teda potrebné použiť aspoň 2 vrstvy: silikón - piesok - silikón - piesok. Kto chce, môže naniesť aj ďalšie vrstvy, tým lepšie. Po každej vrstve treba nechať silikón vytvrdnúť.

Konečná úprava a inštalácia do akvária

[upraviť]

Pred umiestnením pozadia do akvária ho poriadne oklepeme od nenalepeného piesku, osprchujeme vodou a necháme poriadne vyschnúť.

Mechanické upevnenie

[upraviť]

Samotná inštalácia do akvária závisí na spôsobe upevnenia. Pôvodne som pozadie zakliesnil medzi dno a výstužovú lištu hore na zadnom skle. Vztlak, ktorý však má pozadie je neuveriteľný a skoro odtrhlo lištu. Jeho spodná časť sa snaží vyplávať a tlačí sa smerom dopredu. Asi rok som mal pozadie umiestnené iba takto. Prihnul som ho pieskom, ktorý ho kupodivu veľmi dobre držal skoro úplne na mieste. Súviselo to s tým, že piesok bol dosť jemný a teda aj súdržný. Okrem toho som o pozadie oprel ešte väčšie kamene, ktoré zároveň na pozadie dobre vzhľadovo nadväzovali a vytvoril sa tak prirodzene vyzerajúci útes.

Vlepenie

[upraviť]

Napriek tomu sa pozadie od zadnej steny akvária odďaľovalo v spodnej časti asi o 2-3 cm. Do tohto priestoru liezli ryby a tiež kal, ktorý som odtiaľ nedokázal odstrániť. Preto som po roku vypustil akvárium, pozadie vybral, osušil a odmastil zadnú časť, ako aj zadné sklo akvária. Potom som celú plochu zadného skla natrel transparentným silikónom (2 tuby na plochu 100 x 50 cm) a prilepil som pozadie napevno a navždy. A bolo po probléme so snahou pozadia vyplávať a zároveň mi to dalo väčšie možnosti tvoriť interiér nádrže, keď už nemuseli byť za každú cenu o pozadie opreté kamene. To bol problém najmä pri čistení, kedy som potreboval odsunúť, nadvihnúť kamene a pozadie sa hneď tlačilo dopredu. No a zatlačiť ho späť v nádrži plnej vody nebolo vôbec jednoduché.

Dúfam, že som inšpiroval k tvorbe aj ďalších nadšencov a v prípade nejasností, ktoré sa bez obrázkov jednotlivých krokov môžu vyskytnúť, ma kľudne kontaktujte. Ďalšie typy pozadí s použitím originálnych kameňov popíšem v ďalšom pokračovaní.

Upozornenie: Pozadie je aj napriek povrchovej úprave dosť krehké, preto treba dávať pozor, aby sa pri opieraní ostrých kameňov nepoškodilo.

Referencie

[upraviť]

Späť na obsah knihy