Akvaristika/Výroba UVC sterilizátora
Nakoľko originál UV - sterilizátor pre akvárium je pre moju peňaženku nedostupný, skúsil som experimentovať. Po preštudovaní všetkých príspevkov na akva.sk som si urobil názor a pokúsil som sa ho vyrobiť po svojom.
Ponúkam výsledky, resp. návod na stavbu vylepšeného, druhého a zatiaľ funkčného prototypu.
Zoznam použitého materiálu
[upraviť]- PHILIPS UV-C 45cm, 253,7um 1 ks PHILIPS UV-C 45cm PHILIPS UV-C 45cm + tlmivka a štartér, prípadne elektronický predradník
- PVC rúra priemer 40mm 0,6 m vodárenský materiál bol kúpený v predajni ENTO
- PVC T-kus 40/40/90 (odbočka) 2 ks doporučujem len toto prevedenie, (je na ňom napísané DYKA) nakoľko v iných prevedeniach môže prísť k pretekaniu vody medzi guferom a T-kusom, ktoré je nutné zamedziť silikónom, alebo sťahovacou páskou (vid druhý Prototyp)
- gufero GP 40/25/10 silikón 2 ks Kubiko - Tomášikova ul.
- čistiace zátky na rúru 40 2 ks zátka priemer 40 s vnútorným závitom na viečko 1", ktorý odmontujeme a nahradíme pripojením záhradnej hadice
- pripojenie záhradnej hadice 3" závit 1" 2 ks
- lepidlo na Novodur NovoLep a tesniace vlákno na závity (páska, konope, tekutý spoj) tesniace vlákno na závity
Postup
[upraviť]Odmeriame žiarivku UV-C cca 44 cm bez kontaktov.
Teória
[upraviť]PVC rúru prirežeme na rozmer = 44 cm (dĺžka žiarivky) - súčet rozmerov T kusov + 4 (dva cm na každú stranu), to je ale matematika
Prax
[upraviť]Dĺžka žiarivky 44 - T kus 9,8 - T kus 9,8 + 4 cm presah = 28,4 cm výsledná dĺžka PVC rúrky (maximálne 29 cm). Celková dĺžka telesa musí byť maximálne 44 cm !!! (guferá sú zapustené cca 1,5cm na každej strane). Na T-kus priemer 40mm T-kus nalisujeme gufero GP40/25/10 (aj s prachovou manžetou) ufero GP40/25/10 až na doraz tak, aby pružinka na gufere bola smerom von ufero GP40/25/10 (podľa správnosti by mala byť smerom dovnútra proti tlaku, ale nakoľko tlak z filtra je zanedbatelný, nie je to potrebné). Tesniace vlákno (alebo, tekutý spoj,...) Tesniace vlákno navinieme na pripojenie záhradnej hadice (závitovú časť) a zoskrutkujeme s čistiacou zátkou čistiacou zátkou, z ktorej sme odstránili viečko. A celý tento kus vlepíme do T-kusu lepidlom na Novodur. Je vhodné pripojenie na hadicu trochu zbrúsiť pilníkom na priemer cca 19 - 20 mm, aby bolo možné bez problémov nasunúť hadicu z filtra 18mm Fluval (pozor na hrúbku steny). Tento postup opakujeme aj na druhej strane.
PVC rúrku na konci nahrejeme PVC rúrku na konci nahrejeme, až kým nezmäkne (teplovzdušná pištoľ, v núdzovom prípade plynový sporák!!!) a otáčaním nasunieme na pripravený T kus do vzdialenosti cca 2,5 cm. Otáčame až do čiastočného vychladnutia, až potom vyberáme. Tento postup opakujeme aj na opačnej strane rúrky. Pre tých, ktorí sa radi hrajú a chcú zvýšiť účinnosť (doporučujem !) je možné do PVC rúrky, ktorá je v strednej časti telesa vložiť ďalšiu rúrku dlhú 23cm (dĺžka PVC rúrky - zapustenie 2,5cm do T-kusa), ktorú pozdĺžne rozrežeme pozdĺžne rozrežeme tak, aby ju bolo možné vsunúť dovnútra 2 rezy vo vzdialenosti cca 1cm (treba 2 rezy vo vzdialenosti cca 1cm).
Výška vodného stĺpca okolo UV sa zmení zo 5,5mm na 3,5mm. Predpokladám väčšiu účinnosť UV-C žiarenia aj napriek zrýchlenému prúdeniu vody v danom mieste. Filter nebude viac zaťažený, nakoľko prierez vody v telese UV je väčší ako prierez hadice na výtoku z filtra 18mm.
Na T-kus nanesieme lepidlo na Novodur a pootáčaním nasunieme rúrku až po okraj. Taktiež opakovať postup na druhej strane. Čiastočné zatvrdnutie spoja nastáva cca po 30 sek. Úplné zaschnutie cca 30 minút.
Na koniec pripevníme držiak na trúbku, ktorý nám poslúži ako podstavec. držiak na trúbku
Komplet to vyzerá asi takto:
UV-sterilizátor UV-sterilizátor UV-sterilizátor UV-sterilizátor UV-sterilizátor UV-sterilizátor
Po skompletovaní je nutné celé teleso nechať vyschnúť cca 2 hodiny a poriadne umyť pod tečúcou vodou. Nakoniec je možné vsunúť žiarivku, napojiť hadice a uviesť do prevádzky.
Problémy
[upraviť]V prípade netesnosti vonkajšej hrany gufera na T-kuse, je nutné použiť sťahovaciu svorku (nakoľko je veľa výrobcov PVC rúr a presnosť je diskutabilná), treba sa na to pripraviť. Ja som musel použiť svorku na jednej strane (nakoľko som použil T-kus iného výrobcu). Bolo by to možné potiahnuť z vonkajšej strany gufera sanitárnym silikónom, ale nakoľko som to testoval až v ostrej prevádzke (napojený na filter priamo v akváriu cca po 0,5 hodiny po skompletovaní a prepláchnutí), dodatočné úpravy silikónom neprichádzali do úvahy.
Záver
[upraviť]U mňa je UV-sterilizér zavesený nad akváriom, prívod z filtra zospodu a odtok zvrchu do roztrekovacej rampy. Je treba zabezpečiť prívod a odtok vody tak, aby bola žiarivka stále ponorená vo vode (každý materiál má svoju roztiažnosť )
Pripojenie žiarivky už nechám na Vašu fantáziu. Ja som to vyriešil pripájkovaním kábla na kontakty žiarivky, obalenie zmršťovacou bužírkou a omotanie izolačnou páskou.
Celá výroba telesa UV-sterilizéra zaberie cca 1 hodinu + pripojenie na elektrinu..
Náklady
[upraviť]- Philips UV-C 45cm, 243,7um 1ks 450,- Sk ... najdrahšia súčiastka ! OPATRNE !
- Gufero GP40/25/10 2ks 89,- Sk
- T-kus (tmavý hrubostenný) 2ks 48,- Sk
- trúbka 40 1m 30,- Sk
- čistiace zátky 40 2ks 56,- Sk
- pripojenie na hadicu 2ks 54,- Sk
- príchytka plastová 2ks 20,- Sk
- cena za materiál 747,- Sk
+ rôzne, drobné príslušenstvo, lepidlo, hadice ... Ceny sú kalkulované k marcu 2004, okrem UV-C žiarivky.
Prajem príjemnú zábavu
Roman Paulovič
Ďalšie informácie/komentáre/otázky -> fórum-technika-Výroba UV sterilizátora
PS: Ďakujem Salikovi za pomoc pri fotení a svojej manželke za záverečnú kolaudáciu textu, pri ktorej sa jej vyvinul úsmev a sklenné oči z toho nasúvania, vkladania a iných výkonov
Referencie
[upraviť]- pôvodný zdroj Roman Paulovič