Preskočiť na obsah

Akvaristika/Žiabronôžka soľná

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Vodný kôrovec žiabronôžka soľná (Artemia salina) alebo artémia je obľúbenou potravou rýb. Žiabronôžky sa živia fytoplanktónom a čerstvo vyliahnuté larvy majú vysokú výživnú hodnotu. Svojou veľkosťou (0,3 mm po vyliahnutí) sú predurčené ako potrava pre plôdik rýb. V dospelosti dosahujú žiabronôžky veľkosť až 1 cm, ale ich výživná hodnota pre ryby je minimálna.

Hlavnou prednosťou žiabronôžiek je, že sa predávajú ešte nevyliahnuté vo vysušených cystách nazývaných aj vajíčka. Takto uskladnené prežijú aj rok. Na odchov plôdika postačí aj najmenšie balenie (asi 20 g). Niekomu sa to môže zdať málo ale 1 gram obsahuje približne 250 000 vajíčok, takže na nakŕmenie plôdika od jedného chovného páru postačí vziať malé množstvo (na špičku noža).

Cena cýst je pomerne vysoká, okolo 250 Sk za 20 g. Nedajte sa zlákať nízkou cenou, obvykle znamená malé percento úspešnosti pri liahnutí (20 až 50%).

Liahnutie žiabronôžiek

[upraviť]
  1. Prichystáme si slanú vodu, najlepšie do priehľadnej plastickej alebo sklenej nádoby. Na prípravu použijeme nejodidovanú kuchynskú soľ (ak použijeme jodidovanú soľ, úspešnosť odchovu bude menšia). Môžeme použiť aj špeciálnu soľ na odchov artémie od firmy JBL. Dávkujeme asi dve polievkové lyžice soli na jeden liter vody. Niektorí akvaristi odporúčajú pridať aj štipku sódy bikarbóny, pretože artémie sa vo svojom prirodzenom prostredí vyskytujú najmä v zásaditej vode a pri ich masívnom liahnutí pH vody prudko klesá.
  2. Teplota vody by mala byť okolo 25 °C. Ak je voda chladnejšia (do 20 °C), percento vyliahnutých cýst je nižšie, okolo 50–60%. Pri teplote 25 °C je to 80–90%.
  3. Vodu treba jemne víriť bublinkami vzduchu pomocou vzduchovacieho kamienka, aby cysty neklesali na dno. Príliš silné vírenie však cysty vyhadzuje na steny nádoby, kde sa znehodnotia.
  4. Liahnutie trvá pri odporúčanej teplote 25 °C od 24 do 48 hodín. Pri teplote 20 °C sa larvy vyliahnu až po 48 hodinách.
  5. Ideálna teplota pre liahnutie artémie je 28 °C (pri tejto teplote je plôdik schopný liahnutia už do 24 hodín)

Príprava krmiva

[upraviť]
  1. Po vyliahnutí odstavíme vzduchovanie. Prázdne škrupiny cýst žiabronôžiek vyplávajú na hladinu, nevyliahnuté vajíčka klesnú na dno a vyliahnuté larvy artémie plávajú vo vode.
  2. Larvy priťahuje svetlo, čo využijeme pri ich odlove. Malou baterkou zasvietime do nádoby, sústredíme svetlo do jedného bodu a počkáme, až sa larvy artémie sústredia na jednom mieste.
  3. Larvy potom odsajeme pomocou vzduchovacej hadičky a precedíme cez hustú látku. Látka musí byť taká hustá, aby zachytila drobné larvy artémie a prepustila vodu. Obyčajne postačí aj dostatočne husté kuchynské sitko.
  4. Larvy prenesieme do malého množstva sladkej vody (akváriovej vody) a kvapátkom podávame plôdiku. V sladkej vode vydržia larvy nažive len niekoľko hodín.

Referencie

[upraviť]

Späť na obsah knihy