Arabčina/Technická poznámka

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Technická poznámka[upraviť]

Zobrazenie arabského textu[upraviť]

Font[upraviť]

Väčšina základných fontov na moderných operačných systémoch Windows, Linux alebo Mac OS podporuje zobrazovanie podľa štandardu Unicode a teda aj zobrazovanie základného arabského písma. Táto kniha používa najmä v začiatočných moduloch úplnú vokalizáciu (zobrazovanie krátkych samohlások), alebo pokročilejšie formátovanie, ktoré sa však v štandardnom písme nemusí zobraziť správne.

Riešením je inštalácia špecializovaného fontu od SIL International, ktorý je k dispozícii pod slobodnou licenciou SIL Open Font License. Kliknite na nižšie uvedený odkaz a prevezmite si font Scheherazade Regular a nainštalujte si ho na svojom počítači.

Štýl CSS[upraviť]

Okrem toho, že máte v počítači nainštalovaný font s arabským písmom, musíte ešte nastaviť, aby sa tento font na zobrazovanie aj používal. Arabský text na týchto stránkach nesie v sebe príznak triedy .ar a na správne zobrazenie je potrebné nastavovať zobrazovanie tejto triedy.

Súčasťou vášho redaktorského/používateľského úču v projekte Wikiknihy je aj špeciálna podstránka, ktorá umožňuje nastaviť zobrazovanie takýchto tried prostredníctvom štýlov CSS.

  1. Kliknite na nasledovný link a vytvorte (alebo otvorte) podstránku monobook.css; ak používate nový (beta) vzhľad Wikikníh, príslušná podstránka vášho účtu je vector.css;
  2. Skopírujte do podstránky nasledovný kód:
/* Arabský text */
.ar {
	direction: rtl;
	font-family: Scheherazade, "Traditional Arabic", Tahoma, "Courier New", "Arial Unicode MS";
	font-size: 215%;
	line-height: 120%;
	unicode-bidi: embed;
}

Parametre direction: rtl; a unicode-bidi: embed; sú povinné, ostatné si môžete zmeniť podľa vlastného uváženia a preferencií.