Preskočiť na obsah

Chov mačiek/Príprava mačky na výstavu

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Ak máte ušľachtilú mačku s rodokmeňom alebo aj obyčajnú domácu mačičku, môžete sa s ňou zúčastniť na Medzinárodnej výstave mačiek, ktoré sa pravidelne konajú u nás i v zahraničí.

Všeobecné podmienky

[upraviť]

Členstvo v klube chovateľov mačiek

[upraviť]

Na Slovensku je pod SLOVENSKÝM ZVÄZOM CHOVATEĽOV registrovaných niekoľko Základných organizácií chovateľov mačiek. Vyberte si podľa vlastného uváženia (blízkosť vášho bydliska, stanovy a ciele organizácie), ktorej členom sa chcete stať. Člen platí každoročne členský príspevok a obdrží preukaz s členským číslom, ktorý sa povinne uvádza na prihláške na výstavu.

Prihláška na výstavu

[upraviť]

Predseda klubu alebo jeho tajomník vám na požiadanie vydá prihlášku na výstavu. Pri jej vypĺňaní si nechajte poradiť skúsenejšími, pretože musí byť vyplnená presne a čitateľne. Vyplnenú prihlášku si nechajte potvrdiť pečiatkou vašej organizácie. Prihlášky bez tohto potvrdenia sa na výstavy neprijímajú!

Propozície výstavy

[upraviť]

Organizátor výstavy vydáva pozvánky, tzv. propozície, kde sú uvedené všetky základné informácie o mieste a čase konania výstavy, o poplatkoch a tiež o podmienkach, ktoré musí každý vystavovateľ, resp. jeho mačka splniť, aby sa výstavy mohli zúčastniť. Propozície na výstavy získate vo vašom klube alebo na vyžiadanie u organizátorov výstav, ktorých adresy nájdete v odborných časopisoch alebo na internete.

Medzinárodný očkovací preukaz

[upraviť]

Na výstavách sa môžu zúčastňovať iba zdravé mačky. Preto ako majiteľ mačky musíte zabezpečiť, aby mala platný medzinárodný očkovací preukaz a v ňom riadne vyznačené tieto potvrdenia a záznamy o jej zdravotnom stave:

a/ povinné očkovania mačky

Mačka musí byť očkovaná proti besnote, panleukopénii a rhinotracheitíde najmenej 1 mesiac a najviac 1 rok pred dátumom konania výstavy.

b/ veterinárny atest

Pred výstavou musíte ísť s mačkou na vyšetrenie k veterinárovi, ktorý vám do preukazu písomne potvrdí, že mačka je zdravá. Tento atest nesmie byť starší ako 5 dní.

c/ atest u bielych mačiek

Ak máte bielu mačku, nechajte si u veterinára na základe audiometrického vyšetrenia sluchu potvrdiť, že nie je hluchá.

Rodokmeň

[upraviť]

Vezmite si ho zo sebou na výstavu, prípadne jeho kópiu. Organizátor výstavy vás môže v prípade akýchkoľvek nejasností vyzvať, aby ste ho predložili. Ak máte domácu mačičku, rodokmeň sa samozrejme nepožaduje.

Príprava mačky na výstavu

[upraviť]

Mačky, s ktorými sa chcete zúčastniť na výstave, musia byť nielen zdravé a preventívne zaočkované, ale aj upravené. Posudzovatelia hodnotia štandardy (znaky) plemena, ktoré musí mačka spĺňať, ale tiež vzhľad srsti a vôbec celkovú kondíciu mačky. Najmä na nej sa prejaví, či mačku kŕmite kvalitnou stravou a či sa o ňu dlhodobo dobre staráte. Vaša mačka musí byť tiež v dobrej psychickej kondícii, musí byť vyrovnaná a na výstave sa nesmie správať agresívne, pretože inak by bola diskvalifikovaná.

a/ starostlivosť o exteriér mačky Rôzne plemená mačiek si vyžadujú rozdielne nároky v príprave na výstavu: Dlhosrsté mačky začnite na výstavu pripravovať najmenej mesiac pred jej konaním. Srsť dôkladne denne prečesávajte, aby ste predišli tvorbe chuchvalcov. Deň alebo dva dni pred výstavou mačku okúpte, aby bola na výstave čistá. Pre lesklú srsť použite kondicionér. U svetlých mačiek použite deň po kúpeli púder, ktorý dôkladne vyčešte. Tiež je nutné dôkladne očistiť najmä partie pod očami. Polodlhosrsté mačky je tiež potrebné pred výstavou vykúpať, použite nielen šampón, ale aj kondicionér a potom srsť dôkladne vyčešte. Starostlivosť o srsť je obdobná ako u dlhosrstých mačiek, aj keď nie tak intenzívne náročná, pretože až tak veľmi neplstnatie. Krátkosrsté mačky začnite vyčesávať tiež asi mesiac pred výstavou, aby ste odstránili odumretú srsť. Pokiaľ mačka nie je vyslovene znečistená, nekúpte ju! Kocúrom, ktorí zvyknú mávať mastnejší koreň chvosta, môžete mastnotu odstrániť zapudrovaním a potom púder vyčesať. Štíhle plemená mačiek môžu pred výstavou držať diétu, ktorú vám odporučí veterinár. Naopak, v prípade, že vaša mačka patrí k mohutným, kompaktným plemenám, dbajte aby nebola pochudnutá. Mačkám nesmiete srsť farbiť ani strihať! Povolené sú len drobné úpravy: vytrhanie jednotlivých bielych chĺpkov, ktoré sa objavia v tmavej srsti (nie však bielych škvŕn!). Mačkám, ktoré majú mať zaguľatené uši, môžete vytrhať vyčnievajúce štetinky na špičke uší. Mačke ostrihajte pazúriky (môžete o to požiadať aj veterinára v rámci vyšetrenia pred výstavou) a opatrne vyčistite uši. Ráno pred výstavou mačku radšej nekŕmte, so stresu by sa mohla pred posúdením pošpiniť. Jej obľúbené jedlo vezmite so sebou a ponúknite jej ho až po posúdení. Tesne pred posúdením očistite mačke oči od prísuškov. U dlhosrstých a polodlhosrstých mačiek rozčešte srsť. Krátkosrstým mačkám môžete srsť uhladiť jelenicou.

b/ výzdoba výstavnej klietky V tomto smere sa nekladú žiadne medze vašej fantázii a osobnému vkusu. Na výzdobu klietky sa používajú a odporúčajú textílie (koberce, vankúšiky, záclonky), do ktorých sa mačke nezachytávajú pazúriky, v odtieni, ktorý sa hodí k jej srsti a zdôrazní jej prirodzenú krásu. Pamätajte však, že menej je niekedy viac a radšej sa vyvarujte situácii, kedy prehnaná dekorácia odpúta pozornosť od samotnej mačky. Vybrané textílie upravte na rozmery klietky, ktoré bývajú: 60x60x60cm alebo 60x50x60cm. V klietke nesmie chýbať malá mačacia toaleta a miska na vodu. Na rozptýlenie môžete mačke dať do klietky aj jej obľúbenú hračku.

Priebeh výstavy

[upraviť]

Preberanie mačiek

[upraviť]

Pred vstupom do samotnej výstavnej haly musíte absolvovať s mačkou veterinárnu prehliadku a potom sa zaregistrovať.

Veterinárna prehliadka

[upraviť]

Pripravte si očkovací preukaz a predložte ho službukonajúcemu veterinárovi. Ten skontroluje všetky zdravotné záznamy a vyžadované očkovania a mačku dôkladne prehliadne, či nejaví známky ochorenia, znečistenia alebo napadnutia parazitmi. Pokiaľ je všetko v poriadku, obdržíte od neho potvrdenku o absolvovaní kontroly alebo môžete priamo pokračovať a prejsť k registrácii.

Registrácia

[upraviť]

Zástupcovi výstavného výboru predložte doklad o absolvovaní vstupnej veterinárnej kontroly a zahláste svoje meno. Ten vám odovzdá katalóg výstavy a obálku, v ktorej sa nachádza výstavné číslo vašej mačky. Pokiaľ ste ešte nezaplatili výstavný poplatok, musíte ho zaplatiť teraz. Potom sa môžete odobrať do výstavnej haly, v ktorej sú umiestnené výstavné klietky v abecednom poradí podľa priezviska vystavovateľa (niekde podľa druhu plemien mačiek). Plán rozmiestnenia klietok je k dispozícii pri vchode do haly. Klietky sú označené číslami. Hľadajte klietku s číslom, ktoré bolo vašej mačke pridelené, tá je rezervovaná výlučne pre vašu mačku.

Úprava klietky

[upraviť]

Klietku vyutierajte navlhčenou utierkou a potom vystriekajte dezinfekčným prostriedkom (Desident spray, Chinoseptan spray alebo Ajatin) a nechajte pár minút pôsobiť. Medzitým si môžete rozvešať záclonky, umiestniť do klietky podložku alebo vankúšik, WC misku a misku s čerstvou vodou. Nakoniec umiestnite mačku do klietky a dbajte na to, aby ste klietku bezpečne uzavreli.

Obálka z výstavného výboru obsahuje

[upraviť]

-číslo na gumičke alebo mašličke pre vašu mačku, ktoré majte stále u seba alebo ho šetrne priviažte mačke na krk -nálepku alebo visačku s označením „vystavovateľ!, pre prípad, že by ste museli opustiť výstavnú halu a organizátori vedeli, kto ste -poukážku na darček od sponzorov, ktorý si vyzdvihnite na určenom mieste.

Príprava na posudzovanie

[upraviť]

Po umiestnení mačky v klietke si prezrite vývesku s informáciami, z ktorých sa dozviete kto bude vašu mačku posudzovať a kedy prídete na rad. Orientujte sa podľa EMS kódu vašej mačky (napr. BRIa). Na výstavách sa čísla mačiek, ktoré majú ísť na posúdenie, vyhlasujú. Preto pozorne počúvajte, kedy vyvolajú vaše číslo.

Posudzovanie

[upraviť]

Mačku môžete predviesť sami alebo o to požiadate stewarda. Posudzovateľ si mačku dôkladne prezrie a posudok napíše do posudzovateľského listu. Ten odovzdá výstavnému výboru. Niekedy sa môže mačka dostať do užšieho výberu, čo vám oznámi priamo posudzovateľ alebo steward. Pokiaľ je mačka nominovaná do vyššej súťaže (BIS), povie vám to priamo posudzovateľ alebo to zistíte, keď dostanete od výstavného výboru písomné oznámenie: „Vaša mačka bola nominovaná“.

Diplom a posudzovateľský list

[upraviť]

Po posúdení vám členovia výstavného výboru doručia diplom s menom vašej mačky a kópiu posudzovateľského listu, ktorý si starostlivo uschovajte. Prípadne vás môžu vyzvať, aby ste si tieto doklady vyzdvihli osobne na určenom mieste. Mačky, ktoré sa umiestnili na 1.mieste alebo získali titul, dostávajú aj kokardu.

Nominácia

[upraviť]

Znamená to, že vaša mačka sa dostala do vyššej súťaže BEST IN SHOW (BIS), ktorá prebieha v odpoludňajších hodinách na pódiu a zúčastnia sa jej všetci prítomní posudzovatelia. Mačky predvádzajú zásadne stewardi. Pokiaľ vaša mačka uspeje v tejto súťaži, získa pohár a prípadne ďalšie vecné ceny.

Výstava oficiálne končí po vyhlásení výsledkov súťaže BEST IN SHOW. Je zakázané svojvoľne z výstavy odísť pred jej oficiálnym ukončením. V odôvodnených prípadoch tak môžete urobiť len na základe súhlasu riaditeľa výstavy. V opačnom prípade riskujete anulovanie výsledku hodnotenia a odobratie ocenenia a získaného titulu.

Pozri aj

[upraviť]