Preskočiť na obsah

Chov mačiek/Starostlivosť o mačiatko

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Starostlivosť o mača

Pred príchodom očakávaného mačiatka je potrebné zaobstarať si niekoľko potrebných vecí, bez ktorých sa mačka u vás nezaobíde a overiť si či naozaj chcete to mačiatko.

Misky na jedlo

[upraviť]

Mali by byť dve, až tri (jedna na vlažnú vodu, druhá na jedlo) aby sa dali samostatne umývať. Nesmú byť príliš hlboké, pretože mačky nerady strkajú čumák do jedla (optimálne sú s objemom 200 ml). Osvedčili sa keramické misky s gumenou páskou na spodnej strane. Misky by sa mali nachádzať na pokojnom mieste, kde mačku nikto a nič nebude vyrušovať.

Mačacie WC

[upraviť]

Mačky sú od prírody veľmi čistotné a nie je problém naučiť ich používať mačacie WC. Aké WC použiť a čím ho naplniť?

Druhy mačacích WC

[upraviť]

Existuje niekoľko druhov mačacích WC:

 1. otvorená nádoba - klasická otvorená nádoba so zahnutými okrajmi smerom dnu, ktoré majú zabrániť úniku steliva pri zahrabávaní výkalov,
 2. kryté mačacie WC - tento typ je lepší - zabráni úniku steliva a je vhodný pre mačky, ktoré pri vykonávaní potreby potrebujú mať absolútny pokoj,
 3. kryté mačacie WC s dvierkami a filtrom - tento typ je absolútnym luxusom pre vás a vašu mačku.Je to veľmi potrebné.

Stelivo

[upraviť]

Do každého mačacieho WC sa musí dať tzv. stelivo (materiál, do ktorého mačka vykoná svoju potrebu). Ako inak, existujú rôzne druhy:

 1. nehrudkujúce stelivo - savé a prírodné. Treba ho aspoň raz za 2 dni kompletne vymeniť.
 2. hrudkujúce stelivo - po vykonaní potreby sa vytvorí hrudka, ktorá sa jednoducho vyhodí.
 3. silikónový granulát - jeho výhodou je minimálna prašnosť, vysoká absorbčná schopnosť, eliminácia zápachu, antibakteriálne vlastnosti a ľahká údržba. Nevýhodou je jeho vysoká cena. Na obale píšu, že ho stačí vymeniť raz za mesiac, no ukázalo sa,že už po dvoch týždňoch zapácha čpavkom, pretože na dne sa už hromadí neabsorbovaný moč.

Čistenie mačacieho WC

[upraviť]

Mačacie WC vždy starostlivo vyčistite. Existujú dve možnosti (v prípade, že nepoužívate silikónový granulát - napr. Catsan):

 1. Ak používate hrudkujúce stelivo (napr. Zverlit): Vždy po potrebe vyhoďte špeciálnou dierkovanou lopatkou len mačacie výkaly a každých 4–7 dní vymeňte celú podstieľku a WC riadne vyumývajte a vydezinfikujte.
 2. Ak používate nehrudkujúce stelivo: Každé 2 dni vymeňte celú podstieľku a WC riadne vyumývajte a vydezinfikujte.

Umiestnenie mačacieho WC

[upraviť]

Mačky, podobne ako ľudia majú rady súkromie. WC preto umiestnite na ľahko dostupnom mieste, ktoré však nie je na očiach. Najlepšie je na ľudskom WC, prípadne v predsieni. Nikdy neumiestňujte mačacie WC do spálne, alebo miestnosti, kde spí vaša mačka. Ak máte psíka, umiestnite WC na jemu nedostupnom mieste (najlepšie nejaké vyvýšené miesto), keďže najmä mladé psy rady preskúmajú a ochutnajú jeho obsah.

Ak mačacie WC páchne

[upraviť]

Ak mačacie už WC zapácha, okamžite vymeňte celé stelivo, WC dôkladne vyumývajte a vydezinfikujte (Savo, Domestos a pod.). Mohlo by sa stať, že vaša mačka si urobí svoju potrebu mimo WC (mačka nepôjde na špinavé a zapáchajúce miesto). Mačka vždy svoju kôpku zahrabe, a tým zabrání šíreniu pachov. Samozrejme troška pachu sa vždy pri vykonávaní mačacej potreby dostane von, je to normálne, tak ako aj u ľudí.

Mačací strom

[upraviť]

Mačky odjakživa lozia po stromoch, skáču do výšky a obrusujú si pazúriky na kmeni stromu. Aby bola vaša mačka spokojná a žila plnohodnotným životom, bude potrebovať niečo, po čom by sa šplhala do výšky, na čom by si obrúsila drápky a zároveň si odpočinula, čiže mačací strom. V obchodoch je už dnes možné zakúpiť rozličné odpočívadlá - od jednoduchých až po najzložitejšie. Šikovnejší si však mačací strom vyrobia sami. Taký strom splní svoj účel a zároveň je nezvyčajným doplnkom do vašej domácnosti.

Návody na výrobu mačacieho stromu

[upraviť]

Dvierka

[upraviť]

Vďaka dvierkam sa vaša mačka môže dostať na záhradu, balkón, terasu, toaletnú miestnosť, prízemie, či do garáže. Nebudete musieť otvárať a zatvárať dvere a sledovať príchody a odchody svojho miláčika.

Pelech na spanie

[upraviť]

Pelech má byť mäkký, dostatočne veľký, na teplom mieste, blízko vášho „pelechu“. Je možné, že mačka v ňom nebude spávať, keď budete doma – predsa len je to spoločenské zviera a chce byť čo najviac vo vašej prítomnosti. Časom si však na pelech zvykne a keď bude chcieť mať pokoj, určite si doň zalezie. Po čase zistíte, že mačka vo vašom domove nájde kopec útulných miest, na ktorých bude spať (sedačka, vaša posteľ, parapet, odpočívadlo, nábytok,...).

Prepravka

[upraviť]

Prepravka je užitočná vec, keď potrebujete mačku niekam odviezť. Mala by byť dostatočne priestorná, aby sa v nej mačka cítila pohodlne aj v dospelosti. Kupujte len pevné prepravky s priliehajúcimi dvierkami a uzatváracím patentom – mačky sú dostatočne prefíkané na to, aby sa z prepravky dostali von.

Na čo sa treba ešte pripraviť

[upraviť]

Keď máte všetky tieto veci pripravené a umiestnené, povedzme si ešte pár vecí, na ktoré sa treba pripraviť. Mačka je nočný tvor a tak keď sa vy uložíte na spánok, ona sa práve zobudí a bude sa chcieť hrať. Nebude mať pochopenie pre vašu únavu. Budete musieť strpieť jej nočné potulky po byte a tiež to, že občas niečo „uloví“ (viečko od fľaše, ktoré ste zabudli odložiť) a gúľanie všelijakých vecí po podlahe dokáže v noci narobiť poriadny hluk. Ak nechcete, aby sa vám veci záhadne strácali a tiež aby sa mačke nič nestalo, upravte byt tak, aby sa to nestalo. Mačka dokáže vyskočiť pomerne vysoko a keďže je to zvedavý tvor, bude chcieť preskúmať vaše poličky. Môže sa stať, že pritom rozbije vašu drahocennú vázu, či svadobný porcelán. Pouvažujte teda o tom, o čo by ste neradi prišli a skúste to načas odložiť na bezpečné miesto.

Mačka je tiež svojský tvor a o svojich aktivitách si rozhoduje sama. Nie vždy bude mať chuť na maznanie vtedy, keď si na to vy zmyslíte. To, že sa mačka nedá vychovať (= naučiť pravidlám slušného správania v domácnosti), prípadne naučiť zopár „husárskym kúskom“, je nezmysel. Chce to len citlivý a hlavne trpezlivý prístup. Mačky sú veľmi inteligentné, ale nenechajú sa do ničoho nútiť. Krátke „lekcie“ však utužia vzťah medzi vami a vašim miláčikom. Po príchode domov, alebo mačka po prvýkrát doma

Mačiatko v novom domove

[upraviť]

Keď si prinesiete mačiatko domov, snažte sa mu zmenu čo najviac uľahčiť. Doteraz bolo predsa so svojou rodinou a naraz je samo a v cudzom prostredí.

Osvedčilo sa dať otvorenú prepravku s mačiatkom do miestnosti, v ktorej má svoje misky a záchod a počkať, kým sa mačiatko samo osmelí preskúmať miestnosť. Keďže sú mačiatka zvedavé tvory, nemali by ste čakať dlho (pokiaľ ste si neosvojili z útulku bojazlivého tigríka). Potom mu ukážte kde má záchod. Zodvihnite ho do náručia a vložte ho do záchoda. Aj keď hneď nevykoná svoju potrebu, zapamätá si, kde ho má hľadať. U mačiatok niekedy treba tento cvik viackrát zopakovať. Mačiatko nemojkajte, nechajte ho na pokoji, ono ešte nevie, či je rado, že je u vás a nové prostredie je preň stresujúce. Buďte trpezliví. Nechajte ho, nech si preskúma miestnosť samo. Vodu by ste mu mali dať k dispozícii hneď, nakŕmte ho však radšej až keď sa zoznámi s novým prostredím. Po preskúmaní prostredia bude unavené, ale je možné, že ohrdne vaším pelechom a nájde si svoje miestečko, kde sa bude cítiť v bezpečí. Pokojne ho tam môžete nechať. Po čase aj samo zistí, kde je mu lepšie.

Ako sa zoznámiť s mačiatkom

[upraviť]

Po príchode domov nechajte mačiatko, nech si robí, čo chce. Dajte mu napiť a najesť a skontrolujte, či nevliezlo niekam, kde by to preň mohlo byť nebezpečné. Správajte sa ticho a pohybujte sa pomaly – mačky nemajú rady hluk a rýchle pohyby by ho mohli vyplašiť. Oslovujte ho menom, ktoré ste mu vybrali a ticho sa mu prihovárajte. Rozprávajte sa s ním, akoby vám rozumelo, aby si zvyklo na váš hlas. Navoďte atmosféru pokoja a pohody, venujte sa svojej zvyčajnej činnosti, mačiatku by sa nepáčilo, keby ste ho stále sledovali. Nebojte sa, ono sa osmelí a príde k vám.

Prvé spoločné dni

[upraviť]

Keď sa mačiatko zabýva (niekoľko hodín, ale aj dní) a trafí spoľahlivo na WC, pustite ho postupne do ďalších miestností. Miestnosti, do ktorých nebude mať prístup musia byť preň tabu hneď od začiatku. Hneď ako viac-menej preskúma svoj životný priestor, začne sa zaujímať aj o vás. Keď vás uvidí len tak sedieť pri televízore, pokúsi sa ľahnúť si k vám, či prejsť okolo vás. Pomaly sa ho snažte pohladkať. Keď zareaguje pozitívne, môžete sa postupne skúsiť s ním zahrať, hladkať a maznať sa s ním, proste mu dávať najavo, že ste radi, že je s vami a že je na najlepšom mieste na svete.

Od teraz však treba začať ukazovať mačiatku, čo sa u vás smie a čo nie. Celá rodina by mala dodržiavať rovnaké pravidlá, na ktorých ste sa dohodli ešte pred príchodom mačiatka. Nie, že jeden člen povolí mačiatku skákať po kuchynskej doske a druhý ho odtiaľ bude vyháňať.

Ako vybrať druhú mačku

[upraviť]

Máte doma miláčika, ktorý má byt preňúraný od zhora po spod a hry, ktoré ho doteraz spoľahlivo unavili už nejako nestačia. Behá stále za vami a myslí si, že sa s ním budete naháňať celý deň a hrať sa s ním na schovávačku. Nechápe, že sa nezmestíte pod posteľ a nemôžete sa s ním biť, lebo by ste mu mohli ublížiť. Diagnóza je teda jasná: váš tiger potrebuje tigra.

Je jedno, či máte 40-izbovú vilu, alebo len garzónku. Vaša mačka sa nudí a to nie je dobré. Ako každý tvor, aj ona potrebuje spoločnosť svojho druhu. Potrebuje niekoho, kto s ňou dokáže robiť tie veci, ktoré s vami robiť nemôže. Sú skrátka hranice, ktoré človek neprekročí (alebo sa dokážete náháňať s vašou mačkou po škrabadle?).

Niektorí ľudia namietnu: „Ale máme strašne malý byt. Kde by sa nám vošla ďalšia mačka?“ Zmestí sa. Nepotrebuje viac ako pelech, záchodík, škrabadlo a misky na papanie. A to už predsa všetko máte. Dve mačky si vystačia na priestore menšom ako je celý váš byt. Venujú sa jedna druhej, vytvoria si každodenné rituály, určia si svoje miesta a väčšinu dňa prespia. V noci vás nebudú otravovať lovením prstov. Jediným obmedzením môže byť, ak máte dvoch desaťkilových kocúrov, ktorí na vás radi spia a vy sa zobudíte na pocity dusenia.

Ako na to?

[upraviť]

Ak máte staršie mačiatko, neexistuje nič ľahšie ako zoznamovanie dvoch mačiatok. Ani jedno ešte nemá svoje návyky vytvorené a tak si ľahko na seba zvyknú. Ak máte dospelú mačku, mali by ste si zadovážiť mačku mladšiu ako je vaša, alebo mačiatko. Na mačiatko si dospelá mačka zvykne skôr. Dospelé mačky už mávajú svoje zvyky, zatiaľ čo mačiatka sú veľmi prispôsobivé. Ak máte dospelého kocúra, je lepšie priniesť mu mačičku. Nestáva sa to síce často, ale s druhým kocúrom by mohli začať bojovať o teritórium a značkovať si revír. Aj kastrovaný kocúr sa môže cítiť novým kocúrom /hlavne ak je nekastrovaný/ ohrozený a začal by s rozprašovaním moču po svojom revíre.

Základné pravidlá výberu

 1. Nová mačka by mala byť mladšia ako tá vaša.
 2. Mala by mať podobné povahové rysy.
 3. Mala by byť zdravá a psychicky vyrovnaná.
 4. Mala by byť priateľská k iným mačkám.

Čo robiť pred príchodom novej mačky

[upraviť]

Rozprávajte sa so svojou mačkou o novom prírastku, ktorý onedlho príde. Často vyslovujte meno druhej mačky, nech si vaša mačka zvykne na to meno. Keď potom onedlho mačku prinesiete a svojej mačke poviete, že toto je Kitty, o ktorej ste jej rozprávali, bude pre mačku jednoduchšie novú kamarátku prijať, pretože to meno už počula a nespája sa jej so zlým zážitkom.

Kŕmenie mačky

[upraviť]

Mačiatko si prinesiete vo veku 9-13 týždňov. Chovateľ vám iste prezradil, čo doteraz papalo. Najjednoduchšie bude, ak budete aspoň zo začiatku v jeho stravovacích návykoch pokračovať.

Mačiatko je treba kŕmiť 4 až 5-krát denne, čo sa do šiestich mesiacov jeho života zníži na dva razy denne – ráno a večer. Ranné kŕmenie odporúčame suché – granule, môžeme ho totiž nechať tigrovi celý deň, takže si môže v prípade potreby zobnúť, pretože mačky nezvyknú zjesť celú porciu naraz. Mačky spravidla zjedia len toľko, koľko potrebujú. Sú však aj mačky, ktoré jedia, dokým vidia naložené a na tie potom treba dávať pozor, aby príliš nepribrali.

Ak chceme skúsiť niečo nové, kúpime menšie balenie, pretože sa môže stať, že nám nad tým krmivom mačka ohrnie nos. V prípade, že jedlo očuchá, odíde, vráti sa, zobne si, zasa odíde, tak je isté, že to síce nie je to pravé orechové, ale mačka to zje, keď bude naozaj hladná. Ak sa však jedla ani nedotkne a neprivonia k nemu druhý, či tretí raz, nie je tej sily, ktorá by ju prinútila zjesť to. Neodporúčame však navykať mačku na to, že keď práve nemá chuť na predložené jedlo, podávať jej hneď druhé. Mačka by si zvykla a mala by vás omotaných okolo prsta.

10 pravidiel správneho kŕmenia

[upraviť]
 1. Misky, v ktorých podávame jedlo, musia byť plytké, pretože mačka nemá rada, ak musí svoj ňufáčik strkať do hlbokých nádob.
 2. Misky by mali byť z porcelánu alebo nerezu – jesť z plastových alebo hliníkových nádob nie je zdravé ani pre ľudí, ani pre zvieratá. Navyše sa pri kŕmení ľahko prevrátia, alebo sa kĺžu po podlahe.
 3. Misky musia byť vždy čisté. Nikdy nedávame ďalšiu potravu do neumytej misky, aj keby ju mačka predtým dočista vylízala. Nádobky umyté saponátom poriadne opláchneme vodou.
 4. Potrava by mala byť vždy čerstvo pripravená. Jedlo, ktoré uchovávame v chladničke, musíme ohriať minimálne na izbovú teplotu.
 5. Potrava musí byť pestrá. Mačiatko od malička zvykáme na čo najširší potravinový repertoár. Musí však obsahovať minimálne 60 % podielu živočíšnych bielkovín. Jednostranná strava vedie skôr či neskôr k zdravotným problémom. Existuje jediná výnimka, kedy sa mačky môžu kŕmiť jednostranne, ale pritom veľmi zdravo – kŕmenie surovým mäsom, posypaným doplnkovým krmivom obsahujúcim vitamíny, minerály a stopové prvky. Ako príloha – pár stebiel čerstvej trávy.
 6. Druh krmiva, veľkosť porcií a periodicita kŕmenia počas dňa sa riadia nielen vekom, pohlavím a zdravotným stavom mačky, ale aj ročným obdobím. V lete jedia mačky menej, a tak strava musí byť výdatnejšia.
 7. Vo výžive mačky, hlavne mačiatka, uprednostňujeme prirodzenú stravu. Konzervy a suché granule chápeme iba ako doplnkové krmivo.
 8. V jedálničku nesmú chýbať vitamíny a minerály.
 9. Pamätajme, že aj mačacie maškrtky musia podporovať, a nie podlamovať zdravie mačky.
 10. Rešpektujme prianie našej mačky jesť ďalej od ostatných mačiek, alebo na nejakom zvolenom mieste v byte.

Konzervy, granuly, či varená strava?

[upraviť]

Mačky sú tvory maškrtné a potrebujú rozmanitú stravu. Nemusíte sa obávať kombinovať všetky tri druhy krmiva. Na trhu dnes existuje široká škála kvalitných krmív za prijateľnú cenu. Vždy sa treba v prvom rade pozerať na to, či je daná konzerva či granuly vhodné pre vek a aktivitu vášho miláčika. Vyvarujte sa však krmív predávaných v supermarketoch (naozaj dokáže Tesco vyrobiť kilo granúl zo sušeného bravčového mäsa za 2€?). Najvhodnejšie je poradiť sa s veterinárom, či predavačkami (tými znalými – po krátkom rozhovore zistíte, či sa vyzná) v chovateľských potrebách – tí vám poradia, čo by bolo pre vášho tigra najvhodnejšie.

Voda

[upraviť]

Hlavne v prípade, keď kŕmite mačku granulami, je potrebné, aby malo stály prístup k vode. Voda by mala byť čerstvá, meniť aspoň raz denne.

Mäso – áno, či nie?

[upraviť]

Mačka je tvor mäsožravý a jej zažívací trakt je dokonale prispôsobený pre trávenie takejto potravy. Aspoň 3-krát týždenne je vhodné mačke podávať mäso. Kŕmiť môžete mäsom hovädzím, jahňacím a kuracím – posledné dve musia byť tepelne upravené. Pre pestrosť potravy a prísun potrebných vitamínov a minerálov je vhodné podávať mačke aj iné potraviny ako sú vajcia, jogurt, syry, ryby a pod.

Mlieko – áno, či nie?

[upraviť]

Mlieko obsahuje druh cukru – laktózu, ktorý mačka po 6. mesiaci života nie je schopná stráviť. V jej žalúdku sa totiž nachádza väčšie množstvo kyselín, ktoré mlieko zrazia, čo môže vyvolať problémy so zažívaním a hnačky. Ak vaša mačka mlieko zbožňuje, urobte jej radosť špeciálnym mliekom pre mačky, alebo zrieďte TATRA mlieko v pomere 2:1 s vodou. I keď je to paradox, pretože mačky voľne žijúce v prírode sa živia materinským mliekom do kedy je to možné.

Tráva

[upraviť]

Mačka potrebuje k životu trávu, ktorá u nej vyvoláva prirodzené vyvrátenie bezoárov (tuhé hrudky chlpov požitých pri čistení srsti). Ak vaša mačka nemá prístup k tráve vonku, musíte pestovať trávu doma. V chovateľských potrebách dostanete kúpiť buď semená alebo vyrastenú trávu.

Existujú však aj náhradné riešenia v prípade, že patríte k ľuďom, ktorým vadia doma črepníky so zeleňou. Dajú sa kúpiť špeciálne pasty na rozloženie bezoárov v žalúdku.

Čo mačky musia jesť

[upraviť]
 • Hovädzie, hydinové alebo konské mäso: Mäso je najlepšie podávať surové, iba hydinové mäso je nutné prevariť z dôvodu možnej nákazy salmonelózou. Mačky potrebujú minimálne trikrát týždenne jesť surové mäso! Obsahuje všetky látky potrebné pre zdravý vývoj mačky, hlavne bielkoviny. Surové mäso vytvára pri trávení kyslé prostredie, čím zamedzuje tvorbe močových kamienkov. Podávame ho až po 48-hodinovom premrazení!
 • Ľadviny a srdce: Ľadvinky v strede narežeme, necháme ich vo vode hodinu namočené a poriadne ich prepláchneme. Môžeme ich podávať surové, alebo jemne povarené, nie však príliš často, vnútornosti totiž môžu spôsobiť hnačku.
 • Surové kozie mlieko: Kozie mlieko posilňuje imunitný systém a pôsobí ako prírodná prevencia proti rakovine a rôznym alergiám.
 • Kondenzované nesladené mlieko TATRA, sušené kravské mlieko, Sunar: Používajú sa ako náhrada za kozie mlieko. Podávame ho najmä mačiatkam a mladým mačkám.
 • Maslo šľahačková smotana, kyslá smotana, biely smotanový jogurt, kefír, vanilkový Pribináčik: Sú vynikajúcimi doplnkami jedálneho lístka mačky.
 • Žĺtok: Žĺtok podávame surový alebo varený. Zlepšuje kvalitu srsti a je dobrý pri raste mačky. Je zdrojom antiinfekčného vitamínu H a hlavne železa. Môžeme ho zmiešať s troškou kondenzovaného mlieka TATRA. Mačiatka by mali dostávať žĺtok 1-2x týždenne, dospelé mačky 2-3x týždenne.
 • Tavený syr: Najvhodnejší je jemný smotanový syr, neodtučnený s vysokým obsahom tukov v sušine. Nikdy nepoužívame syr s korením, údeninou alebo nivu. Mačku ním zbytočne neprekrmujeme. Spočiatku podávame menšie množstvá, aby si naň pomaly privykla, pretože môže spôsobiť hnačky.
 • Tvrdý syr: Podávame klasický tvrdý syr typu ementál a nikdy nie plesňový alebo tzv. zrejúci syr. V dávkovaní postupujeme ako pri tavenom syre.
 • Tráva, ovos, pšenica: Mačky ju potrebujú mať vždy k dispozícii ako doplnok každodennej stravy. Spásanie trávy je účinnou prevenciou proti bezoárom a tiež zdrojom vitamínov.
 • Zelenina: Najlepšia je čerstvá strúhaná mrkva, hrášok a sladučká kukurica – surová alebo varená.
 • Ovocie: Niektoré mačky majú rady banány, mandarinky, jahody, melón. Nemusíme im ich odopierať.
 • Med: 1 ml tekutého medu obsahuje veľa vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Med je výborný liek, keď je mačka mierne nachladnutá a mierne kýcha a prská. Netreba to však preháňať, pretože môže mačke poškodiť zúbky.
 • Hroznový cukor: Posilňuje organizmus mačky napr. po vyčerpaní pôrodom. Treba s ním však zaobchádzať veľmi opatrne, pretože vo väčšom množstve spôsobuje hnačky.
 • Tuniak vo vlastnej šťave: mačke môžeme ponúknuť raz týždenne tuniaka vo vlastnej šťave.
 • Rastlinný, olivový olej: Je vhodné raz za čas pokvapkať hlavne suchšie jedlo pár kvapkami oleja. Mačky uprednostňujú tučnejšiu stravu.
 • Sušené droždie, pangamin a pod.: Obsahujú životne dôležité minerály a vitamíny, hlavne vápnik a vitamín B.
 • Kvasnicové tablety SANAL, vitamínové tablety GIMPET, vitamínová pasta CALO-PET: Sú vynikajúce prípravky hlavne pre kotné a kojace mačky, ale i pre ostatné mačky.
 • Žihľava: Sušená žihľava na rozdiel od voľne rastúcej má blahodárne účinky na intenzitu sfarbenia srsti a oka. Pravidelne ňou posýpame jedlo.
 • SANGRIM-PL: Čistý prírodný produkt, ktorý dodáva chuť k jedlu, zaháňa únavu a posilňuje imunitný systém.
 • Pupalkový olej: Je najbohatším zdrojom nenasýtených mastných kyselín, účinne zvyšuje obranyschopnosť organizmu a lieči poruchy osrstenia. Dospelej mačke podávame 10 kvapiek denne. Mladej mačke polovičnú dávku. Môže sa užívať aj každý druhý deň.
 • Biotin: Vitamín H, pre dobrú kondíciu.
 • Morské riasy: Obsahujú veľa vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Majú priaznivý vplyv na extrémne vyfarbenie srsti, zvlášť odznakov (colorpoint).

Čo mačky môžu jesť, ale s mierou!!!

[upraviť]
 • Tvaroh: Na jeho strávenie je potrebný vápnik. Tvaroh je čistá mliečna bielkovina – kazeín. Vápnik obsahuje jedine mliečne sérum, resp. srvátka, ktorú zo skysnutého mlieka vytlačíme tak, aby vznikol tvaroh. Môže sa podávať v malom množstve raz za 2 týždne. Jedlo ním jemne posypeme.
 • Suché krmivo a konzervy: Sú dobrým doplnkom k strave, ale nemali by byť jej hlavnou zložkou. Misku granúl môže mať mačka popri hlavných jedlách permanentne k dispozícii. Do konzervy je dobré zamiešať žĺtok, nadrobno pokrájané srdce alebo kúsky pečienky.
 • Surové ryby: Obsahujú enzým tiamináza, ktorý pri ich trávení viaže vitamín B1. Ak teda kŕmime rybami, tak len striedmo a nikdy nie surovými, ale sparenými v horúcej vode alebo uvarenými. Rozoberieme ich na malé kúsky a dôkladne prezrieme, aby mačke neuviazla v krku zatúlaná kostička. Na to treba dávať veľký pozor! Morské ryby by sme nemali podávať, pretože obsahujú veľa škodlivín zo znečistených morí a oceánov. Rybou sa nesmú vôbec kŕmiť kotné mačky, pretože aj varená obsahuje veľké množstvo vitamínového fosfátu, ktorý preniká placentou k plodom a brzdí ich rast.
 • Pečeň:Mačke ju môžeme podávať, ale nie častejšie ako raz týždenne. Inak by sa mohla predávkovať vitamínom A. Vhodná je najmä kuracia pečienka, ale aj hovädzia alebo bravčová. Nikdy však nie králičia pečienka!
 • Soľ: Nie je pre mačky zdravá, ale raz za týždeň jej môžeme ponúknuť potravu obsahujúcu pár kryštálikov soli. Dobré je použiť radšej morskú soľ.
 • Korenie: Používame len výnimočne a len tieto korenia: mletá rasca, sušený majorán, zelerová vňať alebo nadrobno pokrájaná petržlenová vňať.

Potraviny, ktoré by nemala mačka jesť vôbec

[upraviť]
 • Bravčové mäso: Je absolútne tabu, pretože je veľmi tučné a mačka by mohla z neho dostať pásomnicu, prípadne nebezpečný vírus Aujezského choroby, ktorá je pre mačku smrteľná.
 • Repný alebo trstinový cukor: mačky ho veľmi ťažko trávia a podobne ako nám ľuďom, aj mačkám spôsobuje nadváhu.
 • Kravské mlieko: Zväčša vyvoláva hnačku a kŕče.
 • Bielok: Je ťažko stráviteľný a naviac obsahuje látku avidín, ktorá znemožňuje vstrebávanie vitamínu H. Okrem toho práve bielok môže obsahovať zárodky toxoplazmózy.
 • Šunka, údeniny, jaternice a spol.: Obsahujú veľmi veľa soli, korenia, tuku a spôsobujú žlčníkové problémy. Okrem toho šunka a údeniny obsahujú rôzne chemické aditíva, ktoré organizmus mačky nedokáže vylúčiť a ukladajú sa jej v pečeni.
 • Sladkosti a čokoláda: Obsahujú biely cukor, ktorý spôsobuje nadváhu, pokazenie zúbkov a je ťažko stráviteľný. Čokoláda obsahuje tiež pre mačku nebezpečné látky, napr. theobromin, ktoré sa v jej tele hromadia a dlhodobo podávané jej môžu privodiť smrť v dôsledku otravy.
 • Ryža, cestoviny, zemiaky: Obsahujú uhľohydráty, ktoré mačka len veľmi ťažko strávi a z dietetického hľadiska sú pre ňu prakticky nevyužiteľné.
 • Alkohol, káva, kola a iné drogy: Spôsobujú mačke značné zažívacie ťažkosti a ničia jej pečeň, pretože sú toxické.
 • Sója a sójové polotovary: Sú pre mačku ťažko stráviteľné. Preto je dobré pri kúpe komerčných krmív alebo surovín, z ktorých pripravujeme potravu skontrolovať zloženie, či neobsahuje sóju.
 • Kuracie krky, hydinové kosti, rybie kosti: Pre mačku sú životne nebezpečné, pretože sa nimi môže udusiť, prípadne jej môžu perforovať črevo alebo žalúdok.
 • Cesnak: Kedysi vyhľadávaný pomocník chovateľov mačiek v boji proti vnútorným parazitom je podľa najnovších výskumov pre mačku tiež nebezpečný!

Pozri aj

[upraviť]