Chov mačiek/Začíname s mačkou
Skôr ako si vyberiete mačiatko
[upraviť]Pred výberom mačiatka sa treba zamyslieť nad niekoľkými rozhodujúcimi otázkami:
- Bude to čistokrvná mačka alebo dám domov mačke bez rodokmeňa?
- Bude to mačka, či kocúr?
- Budem mať na svojho miláčika dostatok času?
- Viem mu zabezpečiť kvalitné krmivo?
- Som ochotný zniesť vystrájanie mačiatka?
- Chcem mačiatko na vystavovanie, prípadne chov, alebo ako miláčika?
- Budem mať dosť finančných prostriedkov na veterinárne ošetrenie, ak mačka ochorie, alebo sa zraní?
- Chovám aj iné zvieratá? Ako sa budú znášať?
- Súhlasí rodina s chovom mačky?
- Nerpí niekto v rodine alergiou?
V prípade, že máte dieťa, treba sa zamyslieť aj nad nasledujúcimi otázkami:
- Nechcem mačiatkom len nahradiť lásku a čas, ktorý nemôžem dieťaťu pre pracovné vyťaženie poskytnúť?
- Nechcem mačiatkom dieťaťu len vyplniť voľný čas?
- Nie je v domácnosti niekto, kto si mačičku vyslovene nepraje?
- Nepodceňujem povinnosti, ktoré vyplývajú z môjho rozhodnutia?
- Nie je vaše dieťa príliš panovačné a egocentrické?
- Nechcem mu kúpiť mačiatko ako hračku?
- Netrpí dieťa alergiami?
Ak si chcete zaobstarať mačku len preto, aby ste sa mali s čím hrať, zvážte ešte raz svoje rozhodnutie. Mačky sú síce prítulné, ale po pohladenie si prídu samé, nenechajú si rozkazovať. Ak si vyberiete za svojho spoločníka mačku, pripútate si k sebe živú bytosť, ktorá má svoje potreby a za ktorú budete zodpovedný a ktorej sa nemôžete zbaviť, keď vás omrzí. Priemerne sa mačky dožívajú 15 až 20 rokov. Preto si svoje rozhodnutie zaobstarať si mačku dobre premyslite. Ku kúpe mačky je potrebné pristupovať zodpovedne, aby ste boli šťastní nielen vy, ale aj vaša mačka.
Výber plemena
[upraviť]Pre začiatok sa rozhodnite, či to bude mačka čistokrvná alebo bez rodokmeňa. A ak čistokrvná, prelistujte si niekoľko encyklopédií mačiek. Ak ste našli tú vašu, preštudujte si podrobne štandard a nároky daného plemena. Každé plemeno má totiž iné nároky. A tie obyčajné nečistokrvné domáce mačky bývajú náročné hlavne na slobodný spôsob života. Po rozhodnutí sa pokúste získať kontakty na chovateľov vami vybraného plemena. Máte niekoľko možností: návštevu výstavy mačiek, prelistovanie chovateľských časopisov, či si prezrieť internetové stránky. Oslovte niekoľkých chovateľov, prípadne si dohodnite nezáväznú návštevu.
Seriózny chovateľ čistokrvného plemena Vám rád ukáže svoje zvieratá a nebude mať problém otvorene hovoriť o pozitívach a negatívach plemena. Všímajte si prostredie, v ktorom mačky žijú, ich fyzickú a psychickú kondíciu. Ak Vám ponúkajú mačatá bez preukazu pôvodu, otvorene sa opýtajte prečo. Existujú totiž dva druhy chovateľov: chovatelia a mačací množitelia. Ak máte smolu a rozhodnete sa pre mačiatko od druhej skupiny, môže sa Vám ľahko stať, že namiesto vysneného plemena vám vyrastie mačka úplne iného vzhľadu.
Pre správny duševný vývoj mačiatka je veľmi dôležitý kontakt s ľuďmi práve v prvých týždňoch života. Pre jeho správnu socializáciu má zasa nezameniteľný vplyv okolie v treťom mesiaci života. Preto nikdy neodoberajte mačiatko skôr, ako po 12. týždni života. Mladšie mačiatko v cudzom prostredí automaticky začne hľadať matku a citová jazva, spôsobená predčasným pretrhnutím puta s matkou napácha nenapraviteľné škody v jeho psychike. Trojmesačné mača však skúma nové prostredie. V prvých dňoch mu môže matka a súrodenci chýbať, ale pri tom množstve nových podnetov a pachov, na nich hravo zabudne.
Je veľmi vhodné, aby ste v tejto fáze trávili s mačiatkom čo najviac času. Mačiatko si bude hľadať náhradu za pretrhnuté puto s matkou a veľmi ochotne si bude vytvárať vzťah k vám. Veľa sa mu venujte, hrajte sa s ním.
Mačku alebo kocúra?
[upraviť]Ak ste si už vybrali plemeno aj chovateľa, zostáva už iba si vybrať to správne mača. Pri návšteve si mačiatka pozorne všímajte. Ich chovanie vám napovie, ktoré bude akej povahy. Niektoré priam sršia zvedavosťou obzrieť si vás zblízka, dajú sa pestovať na rukách, iné môžu byť bojazlivejšie a potrebujú viac času, aby sa osmelili. Ďalšie sú zasa tak aktívne, že na vás vôbec nemajú čas. Dôležité však je, aby boli mačiatka čisté, hravé, reagovali na podnety a pôsobili zdravým dojmom. Seriózny chovateľ vám vie povedať bližšie informácie o povahe jednotlivých mačiatok a môže vám odporučiť, ktoré by najviac vyhovovalo vašim požiadavkám. Mnohí nastávajúci chovatelia uvažujú, či je lepšie kúpiť si mačku alebo kocúra. Pokiaľ sa nehodláte zaoberať ďalším chovom, je to v podstate jedno. Po dosiahnutí pohlavnej zrelosti je možné dať mačiatko kastrovať (mačku sterilizovať). Tým u kocúra odstránite nepríjemné značkovanie a u mačiek hlučné hlasové prejavy pri rujách.
Mačiatko alebo dospelú mačku?
[upraviť]Ak trávite veľa hodín mimo domu a napriek tomu by ste chceli mačku, porozmýšľajte o kúpe dospelého jedinca. Malé mačiatko je potrebné kŕmiť 4-krát denne, po 6 mesiacoch 3-krát denne. Treba mu venovať veľa času, hrať sa s ním a učiť ho, čo sa smie a čo nie. Taktiež sa občas musíte zmieriť so zničenou vázou, alebo inou neplechou. Ak na to nemáte čas, nikdy nevychováte z mačiatka prítulného spoločníka Vašich predstáv. Nebojte sa kúpy už odrasteného zvieraťa. Mačka si vie aj v dospelom veku vytvoriť vzťah k novému majiteľovi a vyhnete sa tak nástrahám spojených s výchovou mačiatka.
Pre zamestnaných ľudí je ideálne zaobstarať si dve mačky. Nebudete mať výčitky svedomia, ak nebudete mať na mačky čas, alebo sa zdržíte v práci dlhšie. Dve mačky sa spolu nikdy nenudia a majú dostatok pohybu. A sledovať dve mačky pri hre je veľká zábava. Nevyžadujú oveľa viac starostlivosti ako jedna mačka a náklady tiež výrazne nestúpnu. Dve mačky sa udržujú vo výbornej fyzickej a psychickej forme a vás bude tešiť pohľad na dve zdravé a šťastné zvieratá.
Mačka z útulku
[upraviť]Ak sa rozhodnete dať domov mačke z útulku, zamerajte sa najmä na jej povahu. Staršie mačky už totiž majú svoje zvyky a nebudú šťastné, ak ich nebudú môcť praktizovať aj v novom domove. Pracovníci v útulku vám určite radi poradia.
Pozri aj
[upraviť]- Naspäť na Chov mačiek