Malazská kronika

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod[upraviť]

Ambíciou Malazskej kroniky je stať sa encyklopedickým sprievodcom fiktívneho sveta Malazu, ktorého autormi sú Steven Erikson a Ian Cameron Esslemont. Jej cieľom je umožniť rýchlu orientáciu v zložitej spleti postáv, miest a udalostí, ktoré sa v tomto svete objavili.

Jedná sa o dielo časovo i logisticky náročné, takže obsah bude pribúdať pomaly, ako sa budú postupne pridávať informácie z jednotlivých knižných zväzkov - celkový počet strán tejto monumentálnej epopeje už dávno presiahol 10 000 a počet kníh desiatku, takže je zrejmé, že nepôjde o nič rýchle ani jednoduché. Asi je najvhodnejšie v tejto chvíli úvod ukončiť venovaním Stevena Eriksona I. C. Esslemontovi, ktorým začína prvá kniha o Malaze:

Je mnoho príležitostí na svete: niektoré sa majú zdolať, o iné sa treba podeliť.“

Poznámka[upraviť]

Najväčší problém pre podobný projekt je zdroj, presnejšie jeho preklad. Svet Malazu v slovenskom jazyku nevychádza a zrejme ešte veľmi dlho nebude. Väčšina slovenských čitateľov tak má k dispozícii a číta české verzie od vydavateľstva Talpress v preklade Dany Krejčovej. Preklad to je nepochybne vynikajúci, avšak nesie so sebou problém preložených mien, miestopisu a ďalších. Ich preklad do slovenčiny by bol nezmyslom, ktorý by spôsobil v encyklopédii iba chaos, s pôvodnými anglickými termínmi by bol rovnaký problém (pre tých, ktorí čítajú Malaz v originále, možno využiť anglickú The Encyclopaedia Malazica). Preto som sa v texte rozhodol primárne používať zaužívané české preklady, s prípadným uvedením pôvodného anglického názvu.

Knihy (kánon)[upraviť]

Malazská Kniha padlých (Steven Erikson):[upraviť]

samostatne:

  • Potoky krve - Tři příběhy z Malazského světa (orig. Blood Follows; 2002)
Charkanaská trilógia (Steven Erikson)[upraviť]
Malazská ríša (Ian C. Esslemont)[upraviť]