Preskočiť na obsah

Nové trendy v komunikácii v internetovom prostredí

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Viber [1]

Táto aplikácia je určená pre smartfóny ale aj počítače hlavne na posielanie správ, obrázkov, videí a volanie prostredníctvom internetu. Aplikácia Viber je podobná ako Skype a jeho inštalácia taktiež pomerne rýchla. Jednou z hlavných výhod tejto aplikácie je šetrnosť. V rámci posielania správ a volania iným užívateľom Viberu je používanie aplikácie úplne bezplatné. Samotná aplikácia aj jej funkcie sú dostupné zdarma. Okrem pripojenia k internetu, bez ktorého by využívanie Viberu nebolo možné. Dôležitou vlastnosťou tejto aplikácie je, že nezáleží na tom, kde sa nachádzate všade funguje rovnako. Zo zahraničia je volanie a písanie tiež zadarmo, kým využívate sieť Wi-Fi. Aplikácia umožňuje aj hovory užívateľom, ktorí nevyužívajú túto službu len tieto hovory už budú realizované ako bežný telefonát to znamená, že budú realizované ako platená služba.

Ďalšou z výhod je prístupnosť pre viaceré zariadenia, operačné systémy. Viber je k dispozícii na stiahnutie pre Android zariadenia, operačný systém iOS, Windows Phone 7, BlackBerry, Symbian a Badu.

Neobsahuje žiadne reklamy, ktoré by užívateľa mohli vyrušovať a otravovať pri používaní aplikácie a komunikovania s priateľmi. Pri registrácii nie je potrebné vytvárať ďalšie meno a heslo, čo je podľa mňa značným pozitívom, pretože heslá sa ľahko zabúdajú a aj tak ich už máme všade príliš veľa. Na identifikáciu užívateľa stačí telefónne číslo. Aktivujeme si aplikáciu prostredníctvom SMS, ktorá príde obratom na mobilný telefón po zadaní telefónneho čísla. Na mobilný telefón príde SMS s kódom, ktorý je nutné napísať pri prihlasovaní. Celá registrácia trvá pár sekúnd. Importovanie kontaktov do Viberu je veľmi jednoduché. Aplikácia sama vyberie kontakty, ktoré využívajú túto službu a pridá ich do adresára.

WhatsApp[2] [3]

- aplikácia je multiplatformná mobilná messaging aplikácia určená pre smartfóny. Je veľmi podobná ako aplikácia Viber. Nevýhodou však je, že nie je možná inštalácia na plochu počítača. Určená je výhradne len pre mobilné telefóny. Prečo platiť vysoké sumy za posielanie správ cez operátorov, keď úplne stačí inštalácia tejto aplikácie a správy je možné posielať zadarmo a dokonca aj na zahraničné čísla. Na posielanie správ aplikácia využíva dátové pripojenie čiže internet. Na bezplatné posielanie je najlepšia sieť Wi-Fi.

Cez WhatsApp sa posielajú textové správy, hlasové správy alebo obrázky a to priateľom, ktorí už sú v adresári telefónu. Hľadanie kontaktov podľa mien alebo čísla napríklad ako to bolo kedysi na ICQ je minulosťou. Výhodou WhatsApp je, že umožňuje skupinový chat. Konverzácie viacerých ľudí naraz. Nezáleží na tom kam sa posielajú správy, či do zahraničia alebo v rámci jednej krajiny. Stále sú zadarmo ak je nastavená sieť Wi-Fi. Aj táto aplikácia podobne ako Viber identifikuje užívateľa na základe telefónneho čísla a preto nie je potrebné si pamätať ďalšie zbytočné meno a heslo na spustenie.

Prihlasovanie a odhlasovanie je tabu. Stále je zapnutá všade, kde je dostupné prepojenie na internet. Správy sú hneď doručené kdekoľvek a kedykoľvek s použitím technológie push.

Medzi ďalšie zaujímavé funkcie patrí napríklad výmena kontaktov, možnosť nastavenia vlastného pozadia, nastavenie vlastného zvuku oznámenia, odoslanie histórie chatu e-mailom alebo odoslanie správy hromadne viacerým kontaktom naraz.

Facebook Messenger[4]

- patrí a je súčasťou sociálnej siete Facebook. Je vhodná pre užívateľov, ktorí chcú komunikovať s priateľmi na Facebooku ale nechcú mať na svojom smartfóne zapnutú aplikáciu Facebook, ktorá si vyžaduje príliš veľkú spotrebu batérie. Facebook Messenger patrí k aplikáciám, ktoré sa naučí ovládať naozaj každý. Je ľahko prístupný, na stiahnutie vyžaduje menej ako minútu a inštalácia je veľmi jednoduchá aj pre neskúseného užívateľa.

Hneď po inštalácii umožňuje komunikáciu s ľuďmi, ktorých máte pridaných na Facebooku a to úplne zadarmo. Aplikácia funguje ako posielanie SMS len s tým rozdielom, že na posielanie používate internet pripojenie a preto je posielanie celkom bezplatné. Okrem posielania textových správ Messenger umožňuje posielať hlasové správy, videá a obrázky. Dá sa využívať aj na ploche počítača čiže nie je vhodná výlučne len pre mobilné telefóny.

Messenger disponuje množstvom smajlíkov a nálepiek, ktoré sú vtipné, milé a dokážu naozaj užívateľa pobaviť a vystihnúť každú náladu v akej sa práve užívateľ nachádza.

Umožňuje posielať správy nie len priateľom na Facebooku ale aj ľuďom v telefónnom zozname. Skupinové „chaty“ sú samozrejmosťou. Výhodou aplikácie je vytváranie fotiek a videí priamo z aplikácie a jedným kliknutím možnosť okamžitého odoslania komukoľvek a kdekoľvek.

Na ploche smartfónu sa objaví okienko chatu a to znamená, že pri používaní Messengeru je možnosť používania aj iných aplikácií bez nutnosti vypnutia tejto aplikácie a stále tak pokračovať v konverzácii.

Messenger ponúka aj volania zadarmo ale len pre užívateľov, ktorí taktiež disponujú touto aplikáciou. Táto aplikácia má aj svoje nevýhody medzi ktoré patrí napríklad občasné zastavenie a reštartovanie aplikácie alebo neodoslanie správy aj napriek tomu, že aplikácia správu identifikovala ako odoslanú. Dúfam, že tieto nedostatky sa postupnými aktualizáciami odstránia.

Skype[5]

- medzi užívateľmi veľmi obľúbená aplikácia. Je určená ako pre počítače tak aj pre mobilné telefóny. K dispozícii je aj pre tablety a televízory. Inštalácia programu Skype nie je vôbec komplikovaná a takisto aj používanie programu je intuitívne. V poslednej aktualizácii vývojári vylepšili spotrebu batérie takže umožňuje užívateľom mať program Skype na ploche zapnutý aj celý deň. Volať cez Skype je najlepšie prostredníctvom Wi-Fi siete, pretože Skype spotrebuje najviac dát zo všetkých aplikácií na volanie. Medzi najväčšie pozitíva tohto programu patrí fakt, že po inštalácii nie je problém zastihnúť a nájsť kohokoľvek. Skype totiž používa viac ako 250 miliónov ľudí na celom svete. Pri registrácii je síce nutnosť vložiť meno a heslo ale aj napriek tomu je možné nájsť ľudí, ktorých potrebujete podľa mena a priezviska čo umožňuje rýchle vyhľadávanie.

Posielanie fotiek cez Skype a zdieľať ich online nie je vôbec nemožné. Aj touto funkciou Skype disponuje. Neobmedzuje užívateľov veľkosť správ, videí ani fotiek.

Umožňuje prijímať aj odosielať hlasové hovory aj video hovory a samozrejme bezplatne. Internetové pripojenie je samozrejme nutnosťou. Umožňuje volania na mobilné telefóny a dokonca aj pevné linky.

Negatívom pri tomto programe je nutnosť rýchleho pripojenia na internet inak sa hovory nedajú uskutočniť alebo sa automaticky rušia.

Zdroje

[upraviť]
  1. http://www.viber.com/en/
  2. https://www.whatsapp.com/
  3. WhatsApp
  4. https://messenger.com/
  5. http://www.skype.com/en/

Pozri aj

[upraviť]