Preskočiť na obsah

Vývoj operačného systému

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Vývoj operačného systému - okrem programovania jednotlivých súčiastok hardvéru najnižší stupeň programovania. Programovať operačný systém je časovo náročná úloha a vyžaduje si aj veľa štúdia, skúšania či testovania. Kedysi boli "operačné systémy" to jediné, čo programátori vytvárali. V starých počítačoch pracoval vždy iba jeden program a funkciu operačného systému často zastupoval BIOS.

Postupom času sa vytvorili prvé platformy poskytujúce možnosť zbavenia sa nutnosti práce s hardvérom a tým sa začala "éra" užívateľských programov. Stačí iba letmý pohľad do histórie a hneď je jasné, že populárnych (a často používaných) operačných systémov bolo veľké množstvo, no skoro každý časom zanikol s postupom technológie. Dalo by sa povedať, že dĺžka existencie operačného systému je nepriamo úmerná počtu kompromisov v ňom obsiahnutých. Do tejto príručky by som chcel postupom času pridávať kapitoly vedúce k tvorbe operačného systému aspoň čiastočne aktuálneho na dnešné pomery a zároveň dostatočne prehľadného na uverejnenie.

Jednotlivé kapitoly budú obsahovať ukážkové kódy ktoré budú súvisieť s jednotlivými témami z oblasti programovania.

Musím ešte dodať že oblasť tvorby operačných systémov je mimoriadne zaujímavá a samotná myšlienka vlastného operačného systému lákavá. Je to však druh zábavy, pri ktorom je často nutné byť trpezlivým, no nikdy sa nevzdávať :)

Vstup do programovania OS

[upraviť]

Základné informácie

[upraviť]

32-bitový/chránený mód

[upraviť]

Hardvér

[upraviť]

Softvér

[upraviť]