Wikikuchárka/Bodružalská hríbová máčanka

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.
Bodružalská hríbová máčanka

Máčanka je druh jedla, hustejší tekutý pokrm, prívarok ktorý sa podáva spravidla k pirohom (vareným alebo pečeným).

Suroviny[upraviť]

Na 1,5 l máčanky potrebujeme 750 ml juchy( šťavy z kyslej kapusty), 650 - 1200 ml vody, 75-300 g hladkej múky, 25 - 50 g sušených húb, 8 - 10 strúčikov cesnaku, 1 cibuľu, 2 polievkové lyžice slnečnicového oleja

Koreniny[upraviť]

7 ks bobkový list, soľ, 1 kocku bujónu alebo 1 PL maggi klasik, celé čierne korenie, sladkú červenú papriku a citrón

Postup[upraviť]

Do hrnca dáme variť 750 ml kapustnice (juchy, vody z kyslej kapusty; alebo čistý kapustný roztok z 1 kg vrecka predávaného v maloobchode a následne uvarenej kapusty s trochou vody) a 250 ml vody, osolíme, pridáme bobkový list, celého čierneho korenia, 8 - 10 ks (strúčikov) cesnaku, 1 lyžicu maggi alebo kocku bujónu a trochu slnečnicového oleja. Dolejeme vodou a ešte trochu povaríme. Kapustnica nemá byť veľmi kyslá, lebo pri konečnej úprave sa nedá dochucovať. Ak je malo kyslá pridáme citrón. Na zjemnenie kyslosti, pre príjemnejšiu chuť môžeme pridať trochu cukru.

Sušené hríby (2 hrste) namočíme do vody na cca 30 minút, dobre umyjeme, potom scedíme a asi 10-15 minút varíme. Po ich uvarení následne na panvici s olejom trochu opražíme, pridáme cibuľu, ktorú tiež osmažíme. Do základu pridáme červenú papriku. Spracovanú hmotu dáme ho hrnca s varenou kapustnicou a pokračujeme vo varení asi 10 minút.

Medzitým na suchej panvici do ružova osmažíme 3 polievkové lyžice (75 g) múky, za stáleho miešania, aby neprihorela. Necháme vychladnúť, vlejeme studenú vodu asi 300 – 400 ml, dobre rozšľaháme, urobíme riedku kašu a cez sitko vlejeme do kapustnicového roztoku, aby sme zamedzili vzniku hrudiek. Pokračujeme vo varení a za občasného miešania miernym varom varíme najmenej 30 minút. Máčanku podľa potreby osolíme, ak je riedka zahustime ju ešte 5-6 lyžicami múky, ktorú rozmiešame v studenej vode a povaríme.


Pozri aj[upraviť]