Wikikuchárka/Gazdovské tvarohové pirohy

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.
Gazdovské tvarohové pirohy

Gazdovské tvarohové pirohy sú varené, vyprážané alebo pečené múčne jedlo so sladkou alebo slanou plnkou: spravidla sú plnené tvarohom, lekvárom alebo zemiakmi s bryndzou, obyčajne so sladkou posýpkou, s makom alebo strúhankou. Majú tvar trojuholníka alebo obdĺžnika. Hotové pirohy polievame roztopeným maslom, ak sú so sladkou plnkou posypeme sladkou posýpkou.

Suroviny[upraviť]

Na 1 kg cesta potrebujeme:

  • 2 väčšie varené zemiaky,
  • 500 g polohrubej múky,
  • 15 g soli,
  • 250 ml teplej vody (40 ˚C), podľa hustoty cesta. (Ak do múky dame studenú vodu cesto nevypracujeme, lebo sa bude lepiť).

Postup[upraviť]

  1. Z preosiatej múky urobíme na lopári kôpku s jamkou v strede, vlejeme do nej teplú vodu, pridáme prelisované alebo na jemno postruhané zemiaky, soľ a dobre vypracujeme na tuhšie cesto.
  2. Pripravené cesto prikryjeme a necháme asi pol hodiny odležať. Lepok napučí a cesto sa tak stane elastickejšie. Hotové cesto na tenko vyvaľkáme.
  3. Tvaroh (mäkký-hrudkovitý) prelisujeme, pridáme soľ, cukor, vajcia (1-2), krupicu, 1-2 varené prelisované zemiaky a dôkladne premiešame.
  4. Z vypracovaného cesta vykrajujeme štvorce o rozmeroch 8 x 8 cm, do stredu ktorých vkladáme tvarohovú plnku (doplnenú krupicou, zemiakmi, vajcom, soľou), zemiakovo-bryndzovú alebo lekvár.
  5. Vnútorné okraje štvorca potrieme rozšľahaným vajcom a preložeme tak, aby vznikol trojuholník. Okraje pirohu pevne pritlačíme.
  6. Pirohy naplnené plnkou uvaríme v mierne osolenej vriacej vode (asi 40 g soli na 4 l vody). Počas varenia ich premiešame, aby sa neprichytili na dno.

Servírovanie[upraviť]

Uvarené, odkvapkané pirohy polejeme roztopeným maslom s osmaženou cibuľkou a podávame so smotanou.

Pozri aj[upraviť]