Wikikuchárka/Sacherova torta

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Sacherova torta je hádam najznámejšia čokoládová torta na svete. Jej vznik sa pripisuje Franzovi Sacherovi, ktorý v rakúskej dvornej kuchyni zastupil hlavného kuchára počas jeho choroby a vytvoril tento dezert pre Metternicha a jeho hostí. Neskôr bol recept upravený jeho najstarším synom Eduardom, ktorý sa vyučil cukrárom na cisárskom a kráľovskom dvore. Recept pre originálnu Sacherovu tortu je stráženým tajomstvom a originál si môžete vychutnať iba v Hoteli Sacher vo Viedni a v Salzburgu a v kaviarňach v Innsbrucku a Grazi či na viedenskom letisku.

Suroviny[upraviť]

Na 22-24 cm formu (12 porcií) potrebujeme

Na polevu potrebujeme ešte

Postup[upraviť]

 1. Zohrejte čokoládu, aby sa roztopila alebo aspoň zmäkla.
 2. Maslo s práškovým cukrom a vanilkovým cukrom vymiešajte do peny, postupne a dôkladne prišľahajte žĺtky a zmäknutú čokoládu.
 3. Z bielkov ušľahajte sneh, pridajte krupicový cukor a ešte došľahajte. Potom sneh opatrne vmiešajte do zmesi.
 4. Nakoniec jemne vmiešajte múku.
 5. Zmes vylejte na maslom vymastenú tortovú formu a pečte v predhriatej rúre pri 170 °C asi 1 hodinu pričom prvých 15 minút nechajte na prst pootvorenú rúru.
 6. Hotovú tortu vyberte z rúry, obráťte ju hore dnom a nechajte vychladnúť.
 7. Zohrejte marhuľový lekvár na cca 70 °C.
 8. Vychladnutú tortu prerežte opatrne na dve polovice a spodnú natrite zohriatym lekvárom. Polovice spojte naspäť a vrch aj boky tiež potrite vrstvou lekváru. Nechajte minimálne 2 hodiny zaschnúť.
 9. Polevu pripravte tak, že cukor varte 5 minút vo vode, aby sa rozpustil. Nechajte ho trocha vychladnúť.
 10. Medzitým rozpustite čokoládu, ktorú pridajte k ešte teplému roztoku cukru. Vymiešajte na dostatočne hustú a lesklú polevu. V prípade, že je príliš hustá, zrieďte ju trochou vody.
 11. Vlažnou polevou polejte tortu a vyhlaďte ju dokola. Odložte tortu do chladu, kým poleva nestuhne a až potom ju rozkrájajte na 12 dielov.

Servírovanie[upraviť]

Podávajte podľa chuti so šľahačkou na torte alebo osobitne v miske.

Variácie[upraviť]

Variácia podľa cukrára Demela spočíva vo vynechaní prekrajovania a natierania strednej časti lekvárom. Namiesto lekváru sa môže použiť zaváranina.