Wikikuchárka/Tradičné recepty z bazy čiernej

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Sekt z kvetov bazy[upraviť]

Koncom mája sa vloží približne 10 stredne veľkých, plne rozkvitnutých kvetenstiev s 5 litrami vody, 500g (hnedého) cukru a dvomi na plátky nakrájanými, nevytlačenými citrónmi najlepšie do demižónu, ktorý sa zavrie vatovou zátkou. Tento základ sa nechá 2 až 3 týždne na svetlom, teplom mieste odstáť a kvasiť. Za normálnych podmienok by malo kvasenie spontánne začať po asi štyroch dňoch vplyvom kvasných spór prítomných na kvetoch. V prípade, že nezačne, môže sa na jeho aktivizáciu pridať za špičku noža vínnych kvasiniek. (Ak sa nechce alebo nemôže dočkať kvasenie, môže sa prestať aj pri bazovej malinovke). Keď odznie najsilnejšia tvorba oxidu uhličitého, je čas odcediť mladý sekt, pričom sa osvedčila kaskáda cedidla, sita a vyvarenej bavlnenej plienky a a plniť do hrubostenných (najlepšie vínových) fliaš. Fľaše sa musia pevne zaštupľovať korkovým štupľom a štupeľ drôtom pevne zaistiť, pretože kvasenie sa vo fľašiach okamžite nezastaví a vzniká pritom značný tlak. Naplnené fľaše sa skladujú rovno, v chlade a tme. Najlepšie chutí sekt v prvých štyroch mesiacoch, keď sa pracovalo hygienicky vydrží aj dlhšie.

Sirup z kvetov bazy[upraviť]

2 l vody prevaríme a necháme vychladnúť. Do 4 l fľaše dáme 15-20 umytých bielych kvetov bazy a zalejeme prevarenou vodou. Necháme vyluhovať 24 hod. Potom vodu scedíme a do vody pridáme 1,5 kg kryštálového cukru a 8 gr kyseliny citronovej. Naplníme do fliaš a uzatvoríme.

Bazový pampúch[upraviť]

Z 200g pšeničnej múky, štipky soli, dvoch žĺtkov, štvrť litra mlieka a polievkovej lyžice medu zamiešať palacinkové cesto. Primiešať tuhý sneh z dvoch bielkov. V hrnci rozpáliť veľa masla, 10 až 15 súkvetí za sebou chytiť za stonku, namočiť do cesta a okamžite so stonkou hore vložiť do horúceho tuku a asi 2 minúty plávajúco vysmažiť. Potom vybrať, nechať krátko odkvapkať na papieri, poprášiť práškovým cukrom a ešte teplé servírovať.

Severonemecká bazová polievka[upraviť]

½ kg plodov oddeliť vidličkou od okolíka a dať s kôrou z polky citróna v litri vody polouvariť. Potom precediť cez sito a vmiešať 40g cukru. Trochu škrobovej múčky zmiešať s mliekom a vyliať do polievky. Teraz dochutiť trochou citróna a cukru, bielko vyšľahať do tuha, porciovo rozdeliť, dať na polievku a nechať 3 až 5 minút.

Bazový lekvár[upraviť]

Plody bazy dať do hrnca, celkom zaliať mliekom, potom variť ½ hodiny s trochou škoricovej kôry. Pripraviť riedku zásmažku, pridať k tomu a ešte krátko povariť. Dosladiť cukrom a dochutiť šľahačkovou smotanou. Nechať vychladnúť a servírovať s čiernym chlebom (nakrájaným na malé kocky).

Bazový likér[upraviť]

Do objemného pohára vrstvíme čerstvo natrhaný bazový kvet, cukor, citrón. zalejeme min. 40% bielym destilátom (napr. vodkou alebo domácou). Citróny musia byt zbavené šupky a aj bielej časti pod šupkou, nakrájané na kolieska. Z bazy využívame len biele a voňavé kvety (s veľkým obsahom peľu) s jemnými stonkami, pretože hrubé chutia horko. Macerujeme po dobu min. 2 týždňov najlepšie, ale 3-6 mesiacov alebo dlhšie, pričom by hladina alkoholu mala presahovať časti rastlín o 1,5 cm (pri dlhšom macerovaní treba kontrolovať pokles hladiny a dolievať alkohol). Výsledný produkt je vhodný na chrípkové ochorenia po celý rok.

Ľudia so slabším srdcom by maly tento likér užívať striedmo. Ľudia s velmi silnou alergiou na pel by ho nemali užívať vôbec.