Akvaristika/Ako sa zbaviť slimákov v akváriu

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Ako vždy, spôsobov je viacero.

Chemický[upraviť]

Manganistan draselný - koncentrácia riedenia odhadom - zafarbiť vodu do svetlofialova - spoľahlivo zabije všetky slimáky, ryby to obyčajne prežijú, spoľahlivo však odídu aj všetky nižšie rastliny, ako machy a paprade - Mycrosorium, Ceratoptheris, Cryptocoryne tiež nadšené nebudú, ale prežijú.

Dno a rastliny sa pokryjú hnedou nevzhľadnou vrstvičkou po oxidácii a rozpade manganistanu, čo nie je určite optimálna cesta.

Spoľahlivosť na zničenie slimákov je však 100%.

Biologický[upraviť]

Naši zverenci - rybičky (hladné!!!) - Rajovec čínsky, Bojovnica nádherná, niektoré mrenky, Tetraodoni (štvorzubce) ...

Je to beh na dlhé trate, obyčajne sa populácia slimákov zdecimuje na prijateľnú mieru, úplne sa vykynožiť takto nedajú - Hlavne Vežovky.

Botia macracantha spoľahlivo zničí všetky slimáky.

Znížiť počet slimákov sa dá aj za pomoci mrkvy, alebo zemiaku namočenom v akváriu na špajli, alebo nylone - keď slimáky naň vylezú, a začnú ho konzumovať, jednoducho ho vytiahneme aj s nimi. Dá sa takto vytiahnuť aj 50 kusov. Najlepšie je tam nechať návnadu cez noc. Malé slimáky nie sú v akváriu škodlivé, práve naopak: čistia rastliny od rias, konzumujú nadbytočnú potravu, poprípade likvidujú uhynuté živočíchy. Odstraňujeme ich len kvôli vzhľadu.

Treba si uvedomiť, že populačná explózia slimákov je vždy dôsledkom prístupu chovateľa ku kŕmeniu rybiek: Prekrmovanie vedie k zvýšenej produkcii odpadu, teda nárastu potravinovej základne pre čističov-slimáky, a výsledok je jasný-plné akvárium slimákov.

Späť na obsah knihy