Akvaristika/Akváriové ryby/Corydoras paleatus

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Species Corydoras paleatus

  • Čeľaď: Callichthyidae
  • Pôvod: Južná Amerika (Brazília, Argentína, Kolumbia)

Veľkosť a popis[upraviť]

V literatúre sa uvádza dĺžka 5-8 cm. Majú dva páry fúzikov. Tak ako všetky druhy pancierničkov i tento dýcha kyslík obsiahnutý vo vode a taktiež atmosferický kyslík – chodí sa nadýchnuť k hladine, preto by hladina nemala byť príliš vysoko. Žijú v húfoch. Je to kľudná, mierumilovná spoločenská ryba. Teplota vody by sa mala pohybovať medzi 20-26 °C, tvrdosť vody 5-19°dGH a hodnota pH 6-8. Nádrž by mala byť stredná až veľká, bohato zarastená s množstvom úkrytov. Vyhovuje im prúdenie vody. Potravu zbiera z dna, ideálne sú granulky, tabletky. Ideálny je jemnejší, zaoblený štrk, aby sa predišlo poraneniu. Sú veľmi aktívni cez deň.

Pohlavné rozdiely[upraviť]

Samček je oproti samičke menší, tenší a má výrazne vyššiu chrbtovú plutvu. Samička je zavalitejšia, väčšia a má chrbtovú plutvu zaoblenú.

Odchov[upraviť]

Pre urýchlenie vytretia sa odporúča znížiť teplotu o 2-3 °C, oproti pôvodnej a taktiež znížiť pH približne na 6,5. Na jednu samičku by mali byť 2-3 samčekovia. Samička najskôr očistí miesto, kam nalepí ikry. Samček sa pomocou fúzikov prichytí samičky, ktorá vpustí do zložených prsných plutiev ikry, ktoré samček oplodní. Keď sú ikry oplodnené, samička ich nalepí na vopred očistené miesto. Často lepí ikry na sklo akvária, hrubšie listy rastlín a niekedy i na kamene. Ikier býva až 200 kusov. Najlepšie je ikry vybrať a dať do druhého akvária (elementky), kde nemáme žiadne dno, aby sme vedeli ikry kontrolovať. Oplodnené ikry začnú hnednúť, neoplodnené ostanú biele. Neoplodnené ikry je treba vybrať, lebo začnú plesnivieť a takto by sme prišli i o oplodnené ikry. Poter sa liahne za 4-7 dní (od podmienok). Keď chceme vyliahnutie poteru urýchliť, zvýšime teplotu na 25-27 °C. Po 1-2 dňoch po vyliahnutí sa poter rozpláva a treba ho prikŕmiť – ideálna je živá potrava - artémia soľná (žiabronôžka). Treba im jemne vzduchovať a často odkalovať dno a vymieňať vodu. Ja som odkaloval zvyšky potravy a detrit každý deň a taktiež prilieval novú odstátu vodu. Pancierničky veľmi rýchlo rastú a veľmi sa vzhľadom a správaním podobajú veľkým dospelým jedincom. V 3-4 týždni sa začína malým pancierničkom tvoriť prídavné dýchanie (najrizikovejšie obdobie). Po tomto období ich môžeme preloviť do spoločenského akvária.

Vlastné skúsenosti[upraviť]

Teplota vody v akváriu sa mi pohybuje medzi 23-25 °C, pH = 7,5. Keď chcem aby sa mi párik pancierničkov vytrel, vymením časť vody za odstátu a snažím sa dosiahnuť zníženie teploty na 20-21 °C. Po vytretí ikry vyberiem z akvária (rukou) a dám ich do elementky (20 * 10 * 10 – dĺžka * šírka * výška). Elementku dám k radiátoru (v zime) aby som dosiahol vyššiu teplotu. Ikry treba denne kontrolovať – odstrániť biele (plesnivejú), aby sme neprišli o všetky. Mám jeden taký trik, keď sa mi ikra nezdá, tak ju jemne pritlačím k dnu akvária (naozaj jemne). Pokiaľ je neoplodnená, tak praskne, oplodnená kladie odpor. Denne mením časť vody, pridávam vodu z akvária. Po 4 dňoch sa liahnu prvé pancierničky a behom ďalšieho dňa sú už všetky pancierničky „vonku“. O 2 dni ich prvýkrát prikŕmim živou artémiou. Zavediem jemné vzduchovanie. Počas kŕmenia (30 min.) im ho vypínam. Denne odkalujem dno od neskŕmenej potravy a detritu. Pridávam čistú odstátu vodu (už nie z akvária ako pri ikrách).