Preskočiť na obsah

Akvaristika/Filtračné materiály

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Mechanická filtrácia[upraviť]

Filtračná vata[upraviť]

Je to hustá sieť umelých vlákien, ktoré čistia vodu mechanicky - odstraňujú zbytky drobných i hrubých nečistôt. Môžeme ju použiť v prvej alebo poslednej fáze čistenia. Rýchlo sa zanášajú a treba ich častejšie čistiť. Na fitráciu sa nedá použiť buničitá vata (prírodná bavlna).

Biologická filtrácia[upraviť]

Takzvané náplne na biologickú filtráciu spĺňajú vo filtri jediný účel: Vytvárajú veľmi veľkú plochu, ktorú obteká filtrovaná voda a na ktorú sa môžu prichytávať nitrifikačné baktérie. Jediný rozdiel medzi nimi je vo fyzikálnych vlastnostiach, ako je pevnosť, veľkosť plochy na jednotku objemu, priepustnosť pre vodu a pod. Sú vyrobené z inertných materiálov, ktoré nereagujú s chemickými látkami vo vode a samy o sebe nemajú žiadne "biologické" vlastnosti.

Keramické valčeky[upraviť]

Je to narezaný hladký dutý trubkovitý materiál z keramiky. Môže sa použiť na biologickú alebo na mechanickú filtráciu. V prípade použitia na biologickú filtráciu má malú účinnosť, nakoľko jeho povrch je hladký a valčeky majú malý povrch na usídlenie baktérií.

Sinterové (spekané) sklo[upraviť]

Tvarovo je materiál podobný keramickým valčekom, poprípade sa vyrába vo forme guličiek. Vyrába sa tavením oxidu kremičitého (colloidal silicia), ktorý po rýchlom chladnutí prejde do sklovitého stavu. Má extrémne pórovitú štruktúru s veľkou plochou na usídlenie baktérií. Používame ho na biologickú filtráciu. Vonkajšia plocha na osídlenie pre baktérie sa udáva okolo 0,3 m² na liter materiálu, poprípade celková efektívna plocha 270-450 m²/l materiálu. V praxi existuje riziko, že sa časom póry zanesú nečistotami a z "extrémne" pórovitého materiálu sa stáva "keramický" valček...

Molitan (penový polyuretán)[upraviť]

Je vyrobený z polyuretánu (PUR). Môže sa použiť na biologickú alebo na mechanickú filtráciu. Je veľmi pórovitý a poskytuje baktériám veľkú plochu na usídlenie. Na výber je viacero rôznych veľkostí vnútornej štruktúry ktoré môžeme navzájom skombinovať. Bežný - čalúnnický - molitan nie je vhodnou náplňou.

Vulkanická (lávová) drť[upraviť]

Sú to malé, veľmi ľahké pórovité kamienky, vhodné na usídlenie baktérií. Funkčnosťou dokonale nahrádza umelo vyrábané filtračné materiály.

Plastové telesá[upraviť]

Rôzne tvarované telesá z plastickej hmoty sa používajú na biologickú filtráciu. Funkčnosťou sa podobajú keramickým valčekom. Používajú sa väčšinou v externých väčších filtroch.

Chemická filtrácia[upraviť]

Aktívne uhlie[upraviť]

Aktívne uhlie je spoločné meno pre skupinu umelo vytvorených, pórovitých uhlíkov s hubovitou štruktúrou. Môže byť vyrobené z roznych materiálov, avšak bez ohľadu na základný materiál je štruktúra povrchu každého aktívneho uhlia veľmi porézna. V dôsledku tejto štruktúry, má kávová lyžička aktívneho uhlia celkový aktívny povrch veľkosti futbalového ihriska... Filtračné vložky z aktívnym uhlím zaraďujeme do filtrácie len za konkrétnym účelom. Použitie pri bežnej prevádzke akvária napr. na prevenciu a pod. je aktívne uhlie nevhodné, pretože odoberá dôležité látky potrebné pre faunu a flóru v akváriu. Filtračná vložka sa musí vymeniť po skončení odporúčanej životnosti, pretože môže dôjsť k uvoľneniu zachytených nečistôt do vody a k otravu živočíchov v akváriu.

Rašelina[upraviť]

Rašelina obohacuje vodu o huminové kyseliny, znižuje uhličitanovú tvrdosť vody a posúva pH do kyslej oblasti. Odporúča sa jej použitie pri nerese rýb, na prevenciu proti riasam, poprípade na priblíženie biotopu určitých druhov rýb. Môže byť vo forme granúl, ktoré pridávame do filtra alebo v "prírodnej" forme, kde ju treba dať napr. do pančuchy a zamedziť tým jej drobenie v akváriu. Pančuchu môžeme niečím zaťažiť a zavesiť zvrchu do vody na okraj akvária. Rašelina, podobne ako koreň, farbí vodu jemne do hneda. (Pri používaní rašeliny nepoužívame zároveň aj aktívne uhlie. Uhlie by využilo svoju absorpčnú kapacitu k okamžitej neutralizácii všetkých látok vylúhovaných z rašeliny.)

Referencie[upraviť]

pôvodný zdroj www.akva.sk

Späť na obsah knihy