Akvaristika/Fotografovanie akvária
Asi každý nadšený akvarista pri fotení akvária do súťaže, zistil že dobre nafotiť akvárium nie je až také ľahké. Pritom výborne nafotené akvárium, často v súťaži poráža, v skutočnosti i podstatne krajšie, ale žiaľ zle nafotené akváriá.
Tento článok hovorí o fotografovaní akvária ako celku digitálnym fotoaparátom.
Postup a hlavné nastavenia fotoaparátu
[upraviť]Pri fotení akvária sa relatívne najviac osvedčila technika fotenia bez blesku. Hlavne kvôli nepríjemným odrazom blesku od skla ale tiež aj kvôli neprirodzenému nasvieteniu akva tvrdým bodovým svetlom bleskom. Pri fotení bez blesku vyzerajú fotografie omnoho prirodzenejšie.
Pretože akvárium je slabo osvetlené, tak budeme musieť dlhšie exponovať. Doba expozície sa môže pohybovať rádovo až v sekundách. Tak dlhú dobu fotoaparát voľne v ruke samozrejme neudržíme. Preto potrebujeme statív. Vyhovuje ľubovoľný statív, umožňujúci fotenie približne vo výške akvária.
Aby na fotke bolo vidieť čo najmenej z okolia akvária, aby nebola ovplyvňovaná expozičná automatika fotoaparátu a tiež aby na prednom skle nevznikali neželané odrazy, je veľmi vhodné fotiť v čo možno najvačšej tme (noc + zhasnuté svetlá v miestnosti).
Vypnutie blesku
[upraviť]Budeme fotiť bez blesku a preto blesk musíme vypnúť. Záleží od typu ale vačšina bežných digitálnycho fotoaparátov má priamo možnosť vypnúť blesk, prípadne nastaviť režim (napr. krajinka) kde je blesk vypnutý.
Vyváženie bielej (WB – White Balance)
[upraviť]Keďže akvárium je osvetlené umelým zdrojom, a väčšinou sú to žiarivky, je potrebné upraviť nastavenie vyváženia bielej farby. Je to preto, aby sme napríklad nemali akvárium celé žlté, to vtedy ak na nastavenie vyváženia bielej na slnečné svetlo budeme fotiť akvárium osvetlené bielymi žiarivkovými trubicami. Bežné digitálne fotoaparáty umožňujú nastaviť niektorý z predvolených režimov nastavenia bielej. Napríklad majú prednastavenie na slnečné svetlo, na umelé žiarivkové svetlo, na žiarovku, na zamračené počasie atď. V závislosti od konkrétneho zdroja svetla v akváriu si nastavíme vyváženie bielej. Jednoducho, biely predmet nafotený v akváriu musí byť aj po nasvietení iba svetlom z akva stále čisto biely.
Na obrázkoch vidno že okrem tretej fotografie s nastavením žiarivka sú farby rýb, rastlín a aj modrého pozadia nereálne.
Zaostrovanie (AF – Automatic Focus)
[upraviť]Pokiaľ sa dá, je dobre používať viacbodového zaostrovanie (MULTI AF). Fotoaparát si zistí potrebné zaostrenie vo viacerých sektoroch fotky a podľa nich určí celkové zaostrenie. Avšak toto nastavenie nieje kritické, pokojne môžete ostriť aj v jednobodovom móde (CENTER AF). Pri režime autozaostrovania vlastne iba skontrolujeme, či fotoaparát zaostril dobre, tzn. či fotky nebudú rozostrené.
Citlivosť (ISO)
[upraviť]Kvôli malému množstvu svetla je vhodné použiť čím vyššie ISO. Pretože čím je ISO nižšie tým musí fotoaparát dlhšie exponovať a tým viac sa rozmazávajú pohybujúce sa objekty v akváriu (napr. ryby). Avšak zvyšovaním ISO sa súčasne zvyšuje zrnitosť obrazu. No a keďže budeme fotiť zo statívu tak kvôli minimálnej zrnitosti používajme ISO 100.
Automatická expozícia (METERING MODE)
[upraviť]Nastavenie expozície veľmi dôležitá vec pri fotení. Osvedčilo sa zakryť celý zdroj osvetlenia, tak aby priamo nesvietil do fotoaparátu a aby takto, ovplyvnením expozičnej automatiky fotoaparátu, nepodexponovával celý snímok. Pokiaľ máte osvetľovaciu rampu akvária riešenú tak že svieti do fotoaparátu, pokúste sa ju odtieniť smerom k fotoaparátu. Expozíciu je možné nastaviť ako počítanú z jediného bodu (SPOT) tak aj z viacerých bodov (MULTI). Mne sa viac osvedčilo používať viacbodovú expozíciu (MULTI).
Podexpozícia a preexpozícia (EV)
[upraviť]Pre fotenie akvárií sa osvedčilo mierne podexponovať celý snímok, približne o -1,7 EV.
Veľkosť obrázku
[upraviť]je tiež dôležité nastavenie, pretože vačšina ľudí si automaticky nastaví max. rozlíšenie. Keďže budete musieť obrázok pre publikovanie aj tak zmenšovať, tak vysoké rozlíšenie je zbytočné. Postačí nastavenie veľkosti obrázka 1280×960 (1,2 M) alebo 1632×1224 (2,0 M). Tieto dve veľkosti sa osvedčili najviac.
[kocur]poznámka - ad veľkosť obrázku - viacero zdrojov z oblasti digitálnej fotografie uvádza, že pre dosiahnutie najvyššej možnej kvality fotografie je lepšie nasnímať ju v najvyššom rozlíšení, a v PC ju v prípade potreby zmenšiť funkciou resample.
Časová spúšť
[upraviť]sa používa, pokiaľ máte veľmi labilný statív. Ináč nie je nutná.
Fotografovanie
[upraviť]Uhol fotografie
[upraviť]pod ktorým budeme fotiť je na fantázii autora ale vačšinou sa vyžaduje pohľad kolmo spredu do nádrže, a tiež netreba zabudnúť na bočné kolmé pohľady. Veľmi pekný je aj izometrický pohľad zboku z výšky trochu nižšej ako stred akvária. Nebojte sa a veeeeeľa experimentujte!
Posledná rada
[upraviť]Overte si že ste urobili dobrú fotografiu na obrazovke počítača v konečnom rozlíšení. LCD fotoaparátu totiž veľmi skresľuje.
Referencie
[upraviť]- Pôvodný zdroj Jacik