Akvaristika/Koľko rýb do akvária?

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Pri kupovaní rýb do akvária treba dodržiavať určité pravidlá. Nemalo by sa Vám stať, že v akváriu budete mať z každého druhu trošku. Treba si uvedomiť, že nie každý druh rýb je mierumilovný a znesie sa s iným druhom.

Správanie rýb[upraviť]

Sú druhy, ktoré sú bojovné a dravé iné zasa teritoriálne, niektoré žijú v húfoch iné zasa sú samotárske. Je dobré nekombinovať rôzne druhy rýb, aby sa nestalo, že sa ryby navzájom požerú a vy budete darmo hľadať vašu obľúbenú rybku.

Môžete využiť všetky úrovne akvária umiestnením rybiek žijúcich vo voľnej vode, ako aj druhov žijúcich pri dne alebo hladine.

Počet rýb[upraviť]

Ani chov nadmerného množstva rýb v jednom akváriu nie je vhodný. Pri nadmerných množstvách dochádza k narúšaniu ekosystému v akváriu čoho dôsledkom je napríklad hnedý alebo biely zákal. Preto je dobré vybrať si menej druhov a chovať ich po skupinkách.

Koľko vody vlastne ryba potrebuje? Pri malých druhoch počítame 1 cm ryby na 1 liter vody, pri veľkých druhoch 1 cm ryby na 2 až 3 litre vody.

Musíme však brať do úvahy nie len veľkosť pri kúpe ryby ale jej maximálnu veľkosť do ktorej môže dorásť v dospelosti, ako aj to či je to húfovitá alebo teritoriálna ryba.

Odporúčaný maximálny počet rýb v akváriu.
Dĺžka rýb Všeobecné pravidlo Objem akvária
40 l 70 l 100 l 200 l 300 l
menšie než 5 cm 1 ryba na 5 litrov 8 14 20 40 60
5 až 8 cm 1 ryba na 8 litrov 5 8 12 25 37
9 až 15 cm 1 ryba na 15 litrov * 4 7 13 20
väčšie než 15 cm 1 ryba na 30 litrov * * * 6 10
* V akváriu nechovať ryby tejto dĺžky!

Referencie[upraviť]

Späť na obsah knihy