Akvaristika/Moje prvé akvárium
Zariaďovanie prírodného akvária
[upraviť]sa vo svojej podstate od zariaďovania akéhokoľvek akvária veľmi neodlišuje (aspoň nie v základoch). K tejto tematike nájdete veľké množstvo literatúry a príspevkov v internete. Uvediem len teóriu v skratke a dobré tipy na začiatok.
Začína sa obvykle plánovaním miesta, zvolením vhodnej nádrže a podstavca, výberu vhodnej dekorácie, či už kameňov alebo koreňov, kúpou dna a techniky. Niektoré kroky môžu odpadnúť, pokiaľ prerábame už jestvujúce akvárium.
Keď už akvárium bezpečne stojí, príde na rad dno, ktoré treba prípadne preprať, možno aj nie, v predajniach sú dostupné aj substráty obohatené živinami, ktoré slúžia ako najspodnejšia vrstva. Ja osobne som zakúpil „staré dno“ a „nové dno“ od Rataja a použil ho v zásade podľa jeho návodu. Veľa akvaristov (aj skúsených) robí tú chybu, že dno v akváriu nie je dostatočne vysoké. Výška dna však významne ovplyvňuje stabilitu nádrže a umožňuje rastlinkám zdravý rast, vpredu teda minimálne 6 cm! Ďalší dôležitý faktor je, že dno má smerom dozadu stúpať, ale poriadne, výška dna vzadu by mala byť minimálne dvojnásobkom výšky vpredu. To významne vplýva na hĺbkový dojem nádrže. Môžeme vytvoriť takisto terasy z kameňov driev atď. Rátajte s tým, že po napustení vody do nádrže dno vždy klesne. Substrát som ja urovnával malým trojuholníkovým pravítkom.
Umiestňovanie dekorácie je veda sama o sebe. Čítajte knihy, surfujte po internete a hľadajte inšpiráciu.
Teraz nasleduje inštalácia techniky a napustenie nádrže vodou, nie však úplne, ruka pri sadení nebude celá mokrá... Pod prúd vody treba položiť misku alebo pridržať ruku, inak sa zvíri dno a môže sa aj zakaliť voda.
Voda by mala pár dní odstáť, ja som však bol netrpezlivý a akonáhle sedela teplota, začal som s vysádzaním.
Sadíme rastliny podľa vkusu, najlepšie poslúži pinzeta, hlavne na drobné jemné rastlinky ako glossostigma atď. Amano odporúča vysadiť maximum rastlín, akvárium hneď od začiatku vyzerá lepšie a rýchlejšie sa zabehne a stabilizuje. Ja som si však z finančného hľadiska toľko rastlín dovoliť nemohol, okrem toho u nás nie je možné zohnať všetky želané rastliny naraz. Naviac rastlinky v prvej fáze rastú pomerne rýchlo, takže sa náš počet rastlín zniekoľkonásobí. Ak by sme nasledovali Amanovu radu, za chvíľu by sme nevedeli, čo s prebytočnými rastlinami...
Potom doplníme vodu po okraj, spustíme filter, CO2, svetlo a odpočívame.
Nasleduje najnapínavejšie obdobie, keď budeme musieť bojovať s rôznymi typmi rias. Nehnojíme. Treba často meniť vodu, kým kvalita vody bude umožňovať vpustenie prvých obyvateľov akvária. Minimálne mesiac radšej však aj dva by ste mali vydržať. Vyhnete sa tak mnohým komplikáciám. Keďže v akváriu bude množstvo rias, prví obyvatelia by mali byť účinní konzumenti rias.
Výborný návod pre začiatočníkov nájdete na Amanovej stránke.
Referencie
[upraviť]pôvodný zdroj azet]