Akvaristika/Nákup akváriových živočíchov a rastlín

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Nákup rastlín[upraviť]

Dnešná ponuka rastlín v obchodoch sa dnes úplne líši od ponuky, ktorá bola za starého režimu v sieti Chovproduktu. V obchodoch sa už väčsinou stretnete s rastlinami zväčša pochádzajúcimi od ázijských veľkopestovateľov. Drvivá väčšina rastlín je vypestovaná (a nie z voľnej prírody). Pestujú sa emerzne, to zn. nad vodou. Väčšina akváriových rastlín rastie totiž v močiaroch, kde sú istý čas nad vodou a istý čas pod vodou. To má pre pestovateľov niekoľko výhod, rastliny rastú rýchlejšie, nie sú napádané riasami, dajú sa rozmnožovať vo väčšom množstve, to znamená nižšie náklady a snáď aj nižšia cena pre konzumenta ;-).

Emerzné kultivovanie má svojich skalných odporcov, tvrdia, že rastliny po premiestnení do akvária hynú lebo sa nedokážu prispôsobiť podvodnému životu, že na akvaristoch sa pácha podvod a že z predajní vymizli „klasické“ rastliny, ktoré akvaristi kedysi v ČSSR úspešne submerzne pestovali. Určite na tom niečo pravdy je, ale na druhej strane sú touto cestou dostupné rastliny, o ktorých sa nám kedysi nesnívalo a za skutočne prijateľnú cenu, pokiaľ porovnávam s cenami v zahraničí. Napr. hemianthus micranthemoides stojí v Rakúsku 5,- € (Aquarium Linden) a na Slovensku možno 60,- SK (Rataj).

Má to však niekoľko úskalí. Rastliny trpia dlhým transportom a kým dostanú do slovenských predajní prejde dlhý čas. V obchodoch sú zväčša skladované v nevhodných podmienkach (málo svetla, málo CO2, atď.). Keď si akvarista zakúpi takúto rastlinu, môže sa stať, že rastlina sa už neuchytí a uhynie. Emerzne vypestovaná rastlina potrebuje totiž svoj čas na prispôsobenie sa podvodnému prostrediu, staré listy pod vodou odumrú a musia sa vytvoriť nové, často úplne inak vyzerajúce listy. Preto moja rada: informujte sa vo Vašom obchode, kedy prídu čerstvé rastliny. Pripravte im optimálne podmienky a rastliny sa bez väčších problémov dokážu adaptovať novému podvodnému prostrediu. Mne osobne neuhynula ešte ani jedna rastlinka, i keď väčšina bola vypestovaná emerzne a mnohé som kúpil / dostal už vo veľmi zbedačenom stave. Ak by si takúto rastlinku zasadil do akvária začiatočník so slabým osvetlením, bez pridávania CO2 a živín, je jasné že rastlinka uhynie. To je na jednej strane problém akvaristu, ktorý si vybral zlý exemplár alebo nevhodný druh, na strane druhej by mali predajcovia upozorniť na náročnosť týchto rastlín a ponúknuť poradenstvo.

Referencie[upraviť]

  • Pôvodný zdroj Azet

Späť na obsah knihy