Akvaristika/Pozadie z bridlice

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Pozadia z prírodného kameňa, napríklad z bridlice sú veľmi pekné. Ale kedže som bridlicu nechcel prilepiť priamo na zadnú stenu akvária, tak som sa rozhodol urobiť pozadie na samonosnej konštrukcii. Rád sa so svojimi skúsenosťami podelím.

Pozadie by teda malo byť samonosnou konštrukciou, ktorú do akva nebudem musieť lepiť ani ináč upevňovať iba ju do akva proste vložím. Samozrejme že konštrukcia by mala na steny akva tlačiť minimálne, obzvlášť na bočné steny. Ďalej bolo dôležité postaviť pozadie z materiálov ktoré nebudú uvoľnovať žiadne škodliviny do akvária. Použil som overené materiály:

  • sklo,
  • akvaristický silikón na lepenie akvárií
  • a polystyrén.

V sklenárstve som si dal vyrezať spodnú stenu pozadia dĺžky o niečo menej ako je vnútorná dĺžka akvária (68 cm) a šírky 13 cm. Bočnú stenu (dĺžka 68 cm a výška zasa o niečo menej ako vnútorná výška akva (30 cm)). Ďalej dva spevňovacie trojuholníky. Silikónom som zlepil takúto sklenenú konštrukciu zo skla hrúbky 5mm.

Rozmery spevňovacích trojuholníkov som zvolil odhadom. Na výšku pozadia 30 cm a šírku spodného skla 13 cm sú strany trojuholníka dlhé 9 cm. Samozrejme že prepony sú dlhšie.

Lepenie[upraviť]

Pred lepením je nutné odmastiť jednotlivé miesta kde budú sklá navzájom zlepované. Použil som technický benzín. Pozadie som zlepil dosť rýchlo asi za hodinu, avšak určite by ste už vopred mali mať pripravené pozície jednotlivých bridlíc.

Všimnite si preloženie bridlice. V priestoroch medzi jednotlivými kusmi menšie rybky rady plávajú. Keď je bridlica prekladaná tak nevznikajú medzery v pozadí a celkove môže byť pozadie užšie. Po zlepení pozadia je dôležité nechať ho poriadne vyschnúť. Nechal som ho schnúť asi 4 dni.

Na obrázkoch vidno že pozadie pozadie sa nepreklápa. Ťažisko je kvôli bridlici posunuté takže vystuženie treba iba na stranu bridlice.

Na zlepenie som použil celú tubu silikónového akvaristického lepidla. Použil som silikon bielej farby ale čierny by zrejme bol vhodnejší. Hlavne kvôli možnému zarastaniu riasami.

Po dôkladnom vyschnutí lepidla treba kvôli lepidlu celé pozadie dôkladne vyumývať a pooplachovať.

Uloženie do akvária[upraviť]

Pozadie som do akva uložil na spodné sklo na polystyrén, a zadnú stenu pozadia som prisunul úplne k zadnej bočnej stene akvária.

Polystyrén som použil pretože sklo pozadia sa ukladá priamo na spodné sklo akvária a pokiaľ tam bude nejaká nerovnosť alebo kamienok tak môže prasknúť spodné sklo akvária. Použil som polystyrén hrubý 5mm rozmerov približne ako spodné sklo pozadia.

Na bočnú stenu pozadia polystyrén netreba - pozadie sa o bočné sklo neopiera ale aj tak som ho nedotlačil na bočné sklo úplne. Nechal som medzeru asi 0,5 mm.

A nakoniec som na zadnú stenu akva zvonku lepiacou páskou nalepil čiernu fóliu, sáčok do odpadkového koša. V čiernej farbe zaniknú medzery ktoré vznikli pri preklade bridlice. A tiež aj rybky ktoré sa schovávajú do pozadia tam majú úplnú tmu. A to sa im celkom páči.

Referencie[upraviť]

Späť na obsah knihy