Akvaristika/Pridávanie oxidu uhličitého do akvária
Môžeme použiť aj obrázky z http://www.akva.sk/phpBB2/co2.php
Oxid uhličitý z kvasníc
[upraviť]Najprv je dobré začať s vyrábaním CO2 z kvasníc (burčiak). Toto riešenie je na začiatok super pretože stojí len pár korún a hneď si môžete overiť efekt umelého pridávania CO2 do akvária. Nevýhodou je nutnosť pravidelného zarábania kvasníc každé dva týždne (v mojom prípade).
Návodov na vyrábanie CO2 z kvasníc je na .sk internete veľa. Uvediem len zopár dopresňujúcich údajov.
- Ja som dával 1/4 kocky kvasníc, 200g cukru (približne jeden pohár).
- Voda v ktorej to rozmiešate by nemala byť príliš horúca, zabijete kvasinky.
- Je dobré používať verziu s dvoma fľašami, tá druhá vám prečistí CO2 unikajúce z flaše s kvasnicami.
- Pokiaľ použijete verziu s dvoma fľašami tak CO2 z prvej priveďte hadičkou až na dno druhej fľaše. CO2 sa pri prechode vodou v druhej fľaši očistí od prísad, ktoré potom upchávajú vzduchovací kamienok na CO2 v akva a tiež keď sa vám pri manipuláci s kvasnicami prevrhne fľaša tak jej obsah nejde hneď do akva (sú zs neho pekné zákaly :) ). Do druhej fľaše sa vzduchovací kamienok nedáva.
- A na samotné rozptýlenie som používal malý 1cm vzduchovací kamienok umiestnený v nádrži čo najnižšie. Ešte lepšia možnosť je vyviesť CO2 pred vrtuľku interného filtra v nádrži, ten bublinky CO2 rozpráši na úplne maličké.
- Rozhodne sa nepokúšajte CO2 na noc uzatvárať, tou ranou budete nepríjemne prekvapený :). Ak nechcete CO2kovať aj cez noc tak vývod z fľaše s kvasnicami neuzatvárajte ale vypúšťajte ho mimo akva do pohara s vodou
Oxid uhličitý z tlakovej fľaše
[upraviť]Ak sa vám pridávanie CO2 osvedčilo tak časom budete hľadať šikovnejšie riešenie než kvasnice. A vtedy treba prejsť na CO2 z flaše. Základné návody sú znova na slovenskom akvaristickom webe, tak prispejem len vlastnými skúsenosťami.
Princíp je jednoduchý. Vo fľaši máte pod tlakom cca. 55 bar stlačený kvapalný CO2 ktorý po trošičku vypúšťate do akva. Na kvapalný CO2 by som si dal pozor, pretože pri prudkom uvoľnení dokáže ochladiť okolie až na -73˚C. Môžu z toho byť celkom pekné omrzliny. A ešte jedna vec. Tlaková fľaša by mala počas prevádzky stáť, aby pri otvorených ventiloch nezačal z fľaše vytekať tekutý CO2 a nezmrzli a následne nepopraskali ventily.
Takže čo budete potrebovať na CO2 z tlakovej fľaše?
- Kvalitnú tlakovú flašu na kvapalnú CO2. Na tento účel akvaristi väčšinou používajú vyradené fľaše z hasiacich prístrojov na CO2. Je dobré zohnať si fľašu na aspoň 1-2L CO2. Ináč budete musieť chodiť plniť fľašu častejšie. Ja mám na 6L CO2. Moja fľaša má hlavný ventil, ktorým sa dá úplne uzavrieť. Na hlavnom ventile je aj poistný ventil ako ochrana, keby sa tlak vo fľaši príliš zvýšil napr. teplom. Keďže som človek opatrný, tak fľašu som si dal otestovať tlakovou skúškou na tlak 190 barov a takisto aj pretesniť hlavný ventil na fľaši. Pre istotu. Stojí to len pár desiatok korún.
- Redukčný ventil aspoň s 1 manometrom na vstupný tlak (vo fľaši). Hľadajte redukčný ventil na plyn CO2. Ďalej redukčný ventil musí na fľašu priamo pasovať. Nesmú sa používať žiadne redukcie. V mojom prípade mám závit G3/4. Takže hľadajte tak aby vám to sedelo. Mať na redukčnom ventile aspoň jeden manometer je dobré kvôli tomu, že pokiaľ je vo fľaši aspoň nejaký kvapalný CO2 tak je tlak približne konštantný (cca. 55bar). Tlak začína klesať až tesne pred vyprázdnením fľaše tlak a tak viete, že bude treba znova naplniť tlakovú fľašu. Niektorí akvaristi odoberajú CO2 do akva už priamo z redukčného ventilu. No vzhľadom na negatívne skúsenosti kolegov akvaristov ktorí otrávili všetky ryby v akva by som to takto určite nerobil.
- Ihlový ventil. Nasleduje po redukčnom a slúži na najjemnejšie doladenie toku CO2. Znova si je treba dať pozor aby pasoval do redukčného ventilu. V tomto som mal problém, pretože môj ihlový ventil mal iné stúpanie (Whittworthov?) než vnútorný závit redukčného (klasický 8mm). Našťastie kolega mi ho prerezal. Na utesnenie som použil teflónovú pásku.
- Magnetický ventil + spínacie hodiny. Magnetický ventil je super vec. Jednak šetrí CO2 a jednak neotrávite v noci ryby. Dôležité je pozrieť si spotrebu magnetického ventilu vo wattoch. Môj má odber 2W. Magnetický ventil sa väčšinou napája na vzduchovaciu hadičku. Spínacie hodiny slúžia na riadenie kedy chcete CO2 do akva dodávať. Väčšinou sa nastavia na dobu aby sa zapli, keď sa zapne osvetlenie vypli hodinu-dve pred vypnutím osvetlenia. Aby sa hladina CO2 znížila keďže v noci sa už bude iba zvyšovať dýchaním rýb, rastlín, slimákov, baktérii vo filtroch len zvyšovať.
- Difúzor. Posledný článok celého monštra. Keďže mám veľkú flašu, tak si dovolím trochu plytvať CO2 a ako difúzor používam vzduchovací kamienok.
Ďalší článok
[upraviť]Rastliny dýchajú ako každý iný živý organizmus: dýchajú kyslík a vydychujú CO2. Dýchanie je rovnaké počas dňa i počas noci, ale počas dňa je vydýchnutý CO2 spotrebovaní pri fotosyntéze
Čo je to fotosyntéza? Základné suroviny používané pri výrobe potravy sú prekvapivo jednoduché - je to iba voda a CO2 (oxid uhličitý). vodu odberajú korene a CO2 pohlcujú póry v listoch. Z týchto látok sa vyrábajú jednoduché cukry. Celý život závisí od tejto jednoduchej premeny - fotosyntézy. Svetlo - slnečná energia - je rastlinou pohlcovaná a transformovaná na chemickú energiu obsiahnutú v cukroch. Táto reakcia ja veľmi rýchla a trvá zlomok sekundy. Pri fotosyntéze sa voda štiepi na vodík a kyslík. Kyslík uniká ako vedľajší produkt a vodík sa chemicky zlučuje s CO2 a tým vzniká jednoduchý cukor, ktorý sa ľahko rozpúšťa vo vode a je rozvádzaný po celej rastline.
Aj keď akvárium samo o sebe produkuje oxid uhličitý, jeho produkcia je pre potreby vodných rastlín zanedbateľná. Jediným možným riešením je zásobovanie akvária oxidom uhličitým umelo Aj keď oxid uhličitý prechádza do vody difúziou z prostredia nad hladinou, je to zanedbateľné množstvo a pre metabolické procesy rastlín nemá takmer žiadny vplyv. Z toho vyplýva, že je nevyhnutné dostať ho do vody "nasilu". Akvárium osádzané rastlinami spotrebuje denne približne 1 g oxidu uhličitého na 100 litrov vody.
CO2 - difúzny zvon
Najľahším riešením na rozptyl CO2 je zvon ktorý si môžete kúpiť v akv. predajniach alebo si ho môžete vyrobiť sami - dá sa použiť prakticky akákoľvek nádoba ktorej spodná hrana je bez dna kadiaľ uniká CO2 do vody. CO2 môžete dopúšťať odspodu hadičkou alebo si spravíte na vrchnej hrane otvor (treba použiť škrtiacu klapku na zabránenie spätného úniku CO2). Na zdroj CO2 je v tomto prípade najlepšie použiť klasickú sifónovú fľašu na CO2 bombičky, ktoré kúpite v potravinách. Hadičku sa snažte použiť takej šírky aby kládla aspoň malí odpor pri zasúvaní do sifón. fľaše a vyplnila celý priestor výpuste. Ja som okolo spoju dával na utesnenie ešte plastelínu. Ako často bude treba plniť CO2 do zvonu záleží od veľkosti vášho akvária a podmienok v ňom - ja som zvon musel plniť aj 3xdenne. Pri tejto metóde je veľmi malá pravdepodobnosť že presýtite vodu CO2 s následným úhynom rýb.
CO2 systém - difúzny zvondopúšťanie CO2 do zvodu CO2 zvon od f. Rataj
CO2 - difúzny zvon - foto návod možného riešenia ;-) kupime tresku-rybaci salat ostry, kto nema rad pikant, ma smolu.. salat zjeme a nadobu dobre umyjeme ;-) nozikom/ziletkou nadobu velmo opatrne rozdelime rozdeleny obal na 2 casti 2 difúzne zvony za cenu jedneho!.. ;-) otvor na /pricucku/ treba vrtat/rezat opatrne, musi presne sediet vnuutro difúzny zvon /alias/ treskovič je hotovy! treskodifuzak v plnej krase v akvariu pohlad z boku-tu si vsimnite ten krasny spojler okolo zvonu! nadhera vela stastia pri vyrobe! Sajonaraaa
Pri aplikovani CO2 difuznym zvonom alebo niecim podobnym zo sifonovej flase,CO davkavaca od Rataja alebo inym sposobom je potrebne si uvedomit,ze dno difuzora je otvorene a tym padom vznika riziko,ze tam urcite vlezie najaka ryba a urcite sa nadychne (mne to spravil skalar a skoro mu oci vypadli)najcastejsie to spravia labirintky a preto je potrebne na otvorenu cast dofuzora pripevnit gumickou nejaku sietku (osvedcila sa mi sietka od ovocia).Gumickou preto,aby sa sietka dala lahko snat a difuzor z vnutra obcas vycistit hlavne od rias.
CO2 - výroba pomocou kvasníc
Do vrchnáku od 1/5L alebo 2L fľaše vyvŕtame dieru presne na veľkosť hadičky tak aby neunikal okolo vzduch. Hadičku prevŕtaným otvorom pretiahneme - stačí pár cm (kvôli úniku CO2 je okolo spoju lepšie ešte naliať z oboch strán lepidlo). Na druhý koniec hadičky pripevnite čo najjemnejší vzduchovací kameň. Do fľaše dáme asi 20g droždia, 2-3 veľké lyžice cukru a zalejeme trochou teplej vody. Fľašu zatvoríme a droždie s cukrom trepaním rozpustíme. Po rozpustení do fľaše dolejeme teplú vodu (voda sa nesmie dotýkať hadičky s vrchnákom). A to je všetko - fľašu dáme na svoje miesto a hadičku so vzduchovacím kameňom umiestnime do akvária - najlepšie pred výpusť filtra nech sa nám CO2 čo najlepšie v akváriu rozpustí. S fľašou už manipulujeme čo najmenej. Do 20-30 minút by sa mal rozbehnúť proces kvasenia a so vzd. kameňa by nám mali pomaly vychádzať prvé bublinky CO2. Na noc ja CO2 nechávam v akváriu ale môžete ho odtiaľ vyberať - len si treba pripraviť aspoň 2L fľašu do ktorej na noc ponoríte hadičku so vzd. kameňom. Ak by sme ju nechali len tak "navoľno", tak by nám do rána všetok CO2 bez tlaku unikol. S dávkou kvasníc a cukru môžete experimentovať - čím viac cukru, tým viac bude produkovaný CO2 a zároveň náplň vydrží kratšiu dobu (mne jedna náplň v 1,5L fľaši vydrží asi 14 dní).
CO2 systém - výroba pomocou kvasníc CO2 systém - výroba pomocou kvasníc
Tu už treba dávať pozor - prvotný tlak CO2 býva dosť veľký, môže dôjsť k presýteniu vody CO2 a následne k úhynu všetkého živého v akváriu - vrátane poškodenia rastlín.
CO2 systém - výroba pomocou kvasníc Po čase pridávania CO2 som si všimol postupné zanášanie vzduchovacieho kameňa - CO2 unikalo vo väčších zhlukoch len pod tlakom, žiadny CO2 "prach" ako pri použití nového vzd. kameňa. Pravdepodobne pri kvasení sa uvoľňuje látka ktorá uniká spolu s CO2 a tá zanáša kameň a dostáva sa spolu s CO2 do akvária. Kameň ostáva funkčný ale je potrebné na jeho prekonanie vyšší tlak. To sa ukáže v poslednej fáze životnosti náplne keď je už tlak vo fľaši veľmi slabý a nedokáže prejsť cez zanesený vzd. kameň. Sú dve možnosti riešenia problému - buď si budeme kupovať po každej výmene náplne nový vzd. kameň alebo si do systému vložíme "prečisťovaciu" nádobu s vodou ktorá nám CO2 zbaví nežiaducich prímesí pred vpustením do akvária - ako je to nakreslené na obrázku.
CO2 - výroba pomocou kvasníc - foto "návod"
1.čerstvé kvasnice 2.odrežeme približne 1/2 3.môžme nakrájať-rychlejšie sa rozpustia 4.cca 16-18g 5.cukor cca 80-85g (podla potreby) 6.zalejeme teplou vodou a rozmiešame 7.dolejeme zvyšok teplej vody 8.uzaver 9.flašu uzavrieme 10.po cca. 30min začina proces kvasenia
CO2 systém
Ak sa Vám nechce "hrať" s kvasnicami, je tu trochu jednoduchšie riešenie. Máte na výber viacero produktov od mnohých výrobcov pracujúce na približne rovnakom princípe. V plastovej fľaši je vrstva "gelu", po vhodení štartovacej kapsule, poprípade nasypaním prášku naštartujeme proces výroby CO2, ktorý by nám mal vydržať približne 6 týždňov. JBL CO2 set Dupla CO2 set Hagen Dennerle CO2 set
CO2 systém bez ihlového ventilu
CO2 systém CO2 systém CO2 systém CO2 systém CO2 systém
CO2 systém bez ihlového ventilu - CO2 by som s ním odporúčal pridávať do akvária len vo vašej prítomnosti, poprípade ako dávkovač do plastového zvonu, Kúpiť si ho môžete napr. v BA na Krížnej 58, Weldshop (zváracia technika), mini ventil stojí 870,- a fľaša 540,- K "dokonalosti" mu chýba ihlový ventil, ktorý si môžete objednať napr. cez "zahraničné" akva/net. obchody
CO2 systém s ihlovým ventilom
- tu máte dve možnosti - buď si systém poskladáte sami - fľašu - si kúpite napr. v zváračskom obchode, ak máte starý hasiaci prístroj - dá sa použiť aj ten. Ventil - tu je už problém, klasický ventil majú všade ale o "ihlovom" napr. v BA predajniach nevedel nikto nič....takže si môžete u nás kúpiť základnú časť a ihlový ventil kúpiť/objednať napr. v Česku, kde s kúpou nie je problém.
Druhá finančne drahšia ale jednoduchšia možnosť je kúpiť značkový CO2 set v akva. predajniach. V SK sa však na takýto nákup treba patrične pripraviť - väčšinou je set treba objednávať, na prípadne "ošahanie" a výber z viacerých druhov môžete rovno zabudnúť. Radšej sa pred nákupom pozrite na internet a porovnajte výrobky/ceny jednotlivých firiem - do predajne choďte už s konkrétnou požiadavkou.
CO2 set_1 CO2 set_EheimCO2 set_2 CO2 set_Sera
CO2 systém s ihlovým ventilom - fotky Jednoduchý CO2 systém s ihlovým ventilom - 1kg fľaša (390g CO2, tlak 36Bar, 540sk, výmena prázdnej fľaše za plnú 40sk), redukčný ventil s jedným manometrom (870sk), ihlový ventil (cca 600sk)
ihlový ventil redukčný ventil ihlový ventil + redukčný ventil CO2 fľaša + redukčný + ihlový ventil
CO2 doplnky - dlhodobý CO2 set
CO2_difusor_1 CO2_difusor_2 CO2 difusor/reactor - sú to zariadenia ktoré sa snažia čo najdokonalejšie obohatiť vodu CO2 plynom a jeho 100% využití - totiž pri klasickom púšťaní CO2 do akvária cez vzduch. kameň nám veľa CO2 unikne z vody von bez účinku. S použitím difusora/reactora CO2 spotrebujeme podstatne menej a ľahšie dosiahneme optimálne hodnoty CO2 v akváriu (tabuľka)
CO2_difusor_Eheim CO2 test - Dennerle CO2 tet - Eheim CO2 testy - používajú sa na meranie obsahu CO2 v akváriu. Každá firma ponúkajúca CO2 sety má v ponuke aj dlhodobé testy na meranie CO2 - jedna náplň vydrží približne jeden mesiac.
CO2 doplnky - dlhodobý CO2 set
dlhodobý CO2 set_1 dlhodobý CO2 set_2 dlhodobý CO2 set_3 dlhodobý CO2 set_4 dlhodobý CO2 set_5 dlhodobý CO2 set_6 dlhodobý CO2 set_7 dlhodobý CO2 set_8