Preskočiť na obsah

Akvaristika/Stojan pod akvárium

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Neodmysliteľnou súčasťou akvária je stojan. Jeho tvar a konštrukcia je priamo úmerná tvaru a veľkosti akvária a samozrejme, tým aj jeho, celkovému obsahu vodného prostredia. V každom prípade stojan musí byť dostatočne pevný a stabilný a konštruovaný tak, aby jeho váha aj s akváriom bola čo možno najviac rozložená a aby spĺňal nielen praktické, ale aj estetické nároky vzhľadom k jeho umiestneniu v danej miestnosti.

Uvedené znamená, že stojan budeme riešiť podľa daného určenia použitia, teda inak bude konštruovaný pre umiestnenie v obývacej a inak pre umiestnenie v chovnej miestnosti.

  • Malé akvária do 100 L síce môžu byť bez problémov umiestnené na drevených stojanoch či stoloch. Avšak kvôli častému styku dreva s vodou (údržba akvária, vyparovanie sa vody z akvária a tým teda aj neustála vlhkosť) môže časom dôjsť k nahnitiu, prípadne inému poškodeniu akvarijného stojana kvôli vlhkosti.
  • Konštrukciu stojanov pre väčšie akvária je už vhodné vystužovať kovovými nosníkmi. Pre 250 L akvárium postačujú nosníky hrúbky 30×30 mm. V obytných priestoroch je vhodným riešením nosná kovová konštrukcia a na nej sú prichytené drevené obklady a dvierka.
  • Stojany pre väčšie akvária než 500 L sú takmer vždy riešené masívnou kovovou konštrukciou, prípadne kombináciou kovovej konštrukcie a betónovej či murovanej časti z tehál či tvárnic.

Referencie[upraviť]

Späť na obsah knihy