Akvaristika/Výmena vody v akváriu

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Meniť vodu v akva môžete aj s pomocou vedra a hadice. Ale pokiaľ meníte napríklad každý týždeň po 70L vody tak Vás to jedného dňa určite omrzí a začnete premýšľať ako si to uľahčiť.

Ja som to vyriešil, tak ako veľa akvaristov predo mnou, pripojením dostatočne dlhej 1 cólovej hadice priamo na hadicu sprchy. Takúto hadicu pri výmene vody vždy pripojím namiesto sprchy.

Okrem napúšťania môžete vodu z akva pomocou hadice aj vypúšťať a to tak, že najprv si ju naplníte vodou z vodovodu a potom ju necháte samospádom tiecť naspať do kanalizácie. Samozrejme predtým treba hadicu od sprchy odmontovať a koniec nechať napr. vo vani.

Samotný prepoj, najzložitejšia súčasť celého kompletu, hehe, mi vyskladali v predajni s vodoinštalatérskymi potrebami a okrem samotnej prípojky je tam aj jedna redukcia plus dva tesnenia.

Celkový čas výmeny sa podstatne skrátil a o znížení rizika seknutia v krížoch kvôli dvíhaniu 25L bandasky s vodou vyše akvária ani nevravím :). Takisto sa menej víri voda. Nevýhodou je snáď len to, že musíte dávať pozor aby sa vám pri napĺňaní nevyšmykla hadica z akva.

Ćo sa týka odkaľovania tak tam stále zostávam pri klasike a vodu odkaľujem pomocou takéhoto upraveného inštrumentu do 25L bandasky.

Výborná vec je autonasávací ventil - nenapijete sa :). Na obrázku je modrý. Celá hadica sa dá kúpiť za pár korún a k nej som si este dorobil z 0,5L PET fľaše nasávací kužeľ.

Referencie[upraviť]

Späť na obsah knihy