Preskočiť na obsah

Akvaristika/Základné rozdelenie akváriových rastlín

Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

V prírodnom akváriu predstavujú rastliny dominantu ako aj z estetického hľadiska, tak aj z hľadiska biologického. Zdravé rastliny sa totiž významnou mierou podieľajú na odbúravaní odpadných a pre rybky škodlivých látok. Produkujú kyslík, vylučujú látky, ktoré hubia/tlmia riasy a choroboplodné zárodky a podľa všetkého aj látky, ktoré pozitívne vplývajú na kondíciu a zdravie rýb. Napr. rozmnoženie niektorých rýb je bez použitia výluhov niektorých rastlín takmer nemožné. V neposlednom rade poskytujú úkryt plachým a mladým rybám, substrát na neres, atď.

Našim cieľom je vytvoriť pre rastlinky optimálne podmienky. Tri základné faktory sú: 1. svetlo, 2. CO2, 3. živiny. Už pri plánovaní a zariaďovaní akvária by sme si mali uvedomiť, aké podmienky vyhovujú našim budúcim rastlinkám a ako ich vytvoriť. V zásade sa dá povedať, že väčšine z dostupných tropických rastlín vyhovuje voda neutrálna až kyslá, mäkká maximálne však polotvrdá. Takisto treba zabezpečiť dodávanie CO2 do vody (pozri technika) a vhodným spôsobom dodávať živiny.

Akváriové rastliny môžeme rozdeliť na viacero skupín: rýchlorastúce / pomaly rastúce, rastliny vyžadujúce priame silné svetlo / rastliny rastúce aj v polotieni, rastliny prijímajúce živiny cez koreňový systém / cez listy / cez oboje, machy, paprade, stonkaté rastliny, listnaté atď. nehovoriac už o vedeckých triedeniach.

Výber rastlín

[upraviť]

Tak isto starostlivo ako si vyberáte ryby v akvarijných predajniach, by ste si mali vyberať aj rastliny. Bohužiaľ v našich predajniach je veľmi často veľmi slabý výber a dovolím si povedať, že na 90 % sú to všetko rastliny vypestované emerzne (tzn. na suchu vo vlhkom prostredí, ako sú napr. skleníky) Takéto rastliny sú dôvodom najčastejšieho rozčarovania akvaristu z toho, že mu rastliny nerastú, žltnú a nakoniec uhynú. Emerzne vypestované rastliny totiž nie sú schopné adaptovať sa tak rýchlo na zmenu prostredia. Ale ani to by nebolo tak zlé ako to, že v akvaristikách nám často ponúkajú rastliny, síce pôsobiace veľmi dekoratívne, ale na prvý pohľad typické suchomilné. Takže rada na záver, v akvaristikách sa vždy pýtajte aké rastliny majú, vyberajte len tie, o ktorých sami viete že sú vodné, a majú pekné listy bez rôznych ulitníkov. Druhý spôsob je, že si rastliny zadovážite od nejakého svojho známeho, ktorý má akvárium a v ňom samozrejme rastliny.

Aké rastliny pre moje akvárium

[upraviť]

Keďže každý máme doma iné podmienky pre pestovanie rastlín, je jasné že u každého sa bude dariť inému druhu poprípade inej skupine rastlín. Asi najzákladnejšie rozdelenie akvaristov je na tých čo chcú akvárium dekoračné a u tých sú samozrejme rastliny prvoradé, alebo chcú akvárium, v ktorom chcú chovať a rozmnožovať ryby. Pre dekoračné akvárium si môžeme vyberať z celého radu rastlín podľa toho, ako sa nám páčia a akú scenériu chceme v akváriu vytvoriť. Ako doplnok si vyberieme drobné tetrovité ryby ako napr. Cheirodon axelrodi, Paracheirodon innesi, Hyphesobrycon herbertaxelrodi atď., doplnené o nejakého požierača rias ako sú známe Ancitrusy, alebo menej známa ryba ale o to účinnejšia, Otocinclus affinis. Pre tých čo akvárium chcú predovšetkým na chov rýb a rastliny sú len doplnok, ktorý má za cieľ vytvorenie podmienok pre trenie a následné rozmnoženie nami chovaného druhu. Napr. pri chove afrických cichlíd sa nám výber rastlín zúži len na tie, ktoré majú tvrdé listy a sú teda schopné odolávať nájazdu rýb. Sú to napr. Anubiasy a niektoré Echinodory a Cryptocoryny, v žiadnom prípade v takomto akváriu nemôžeme pestovať druhy rastlín s jemnými listami ako sú Hygrophily, Limnophily, Cabomby atď.

Referencie

[upraviť]

Späť na obsah knihy