Diskusia s užívateľom:Mireksoteria

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Mysli slobodne. Uč sa slobodne. — Zo slobodnej knižnice Wikibooks ~ Wikiknihy.

Milý redaktor,

vitajte na stránkach Wikiknihy. Mottom nášho spoločného snaženia je, že chceme spoločne vytvárať a šíriť kvalitné, voľne dostupné a otvorené učebnice, manuály a náučné texty.

Ak sa chcete pripojiť k nášmu úsiliu a upravovať obsah portálu, skúste sa, prosíme, najprv prihlásiť a prečítajte si, čo vam radí naša nápoveda.

Veľa zdaru!

Neutrálne stanovisko[upraviť]

Ahoj, chcel by som poďakovať za to, že tak usilovne rozširuješ našu knižnicu Wikikníh. Chcel by som však aj otvoriť diskusiu na tému neutrálneho stanoviska. Tematika náboženstva je vo svojej podstate stranná (ako opak nestranného), takže hraničí s wikidogmou o neutrálnom uhle pohľadu (nevravím, že ju prekračuje alebo porušuje). Myslíš, že je možné takéto články čo najviac "objektivizovať", aby boli prijateľné aj pre čitateľov, ktorí nie su kresťania, alebo nie sú veriaci? T.j. oddeliť to, čo je vierou, od toho, čo je faktom a od toho, čo je len tvrdením a čo by mohlo niekoho urážať? Nevravím že to tak je. Len že je tu takéto riziko. --AtonX 09:43, 4 október 2005 (UTC)

  • Neutrálne stanovisko je možné zastávať v rámci určitej vedy. Neuvádzať teda ako stanovisko katolíckej teológie niečo, čo všeobecne v katolíckej teológii uznávané nie je, ale je to len môj osobný postoj. Nedokážem si však predstaviť neutrálne stanovisko medzi postojom: 1. Boh je večný a abolútne odlišný od sveta (kresťanstvo), 2. žiadny Boh neexistuje (ateizmus), 3. Boh som ja (viď. Joga vo wikibooks).
    Neutralita spočíva v tom, že sa jasne označí: toto je postoj ateistu, toto kresťana a tamto je názor Budhistov. V tomto označení vidím neutrálny postoj. Zaujatý postoj by bol, keby niekto napísal: Toto je jednoducho tak - teda táto pravda je absolútna - nik nemá právo o nej diskutovať - môj názor je jediný správny.
    Snažím sa preto v manuáloch jasne označiť, že sa jedná o jasný postoj konkrétnej vednej disciplíny, ktorá má svoje evidentné zákonitosti. Ak by sa predsa našlo niečo konkrétne, čo by sa dalo označiť na stránkach ako subjektívny postoj autora, ktorý by nezodpovedal odbornému posúdeniu, treba na to samozrejme upozorniť. Teším sa na pripomienky ako aj spoluprácu. --Mireksoteria 13:46, 4 október 2005 (UTC)

Autorské práva[upraviť]

Ahoj, vykonávaš veľmi dobrú prácu v zhromažďovaní materiálov do kníh o kresťanstve. Mám však jednu výhradu, čo sa týka dodržiavania autorských práv. Na každé literárne dielo má jeho autor o.i. právo na šírenie a udeľovanie súhlasu na šírenie (ten sa spravidla udeľuje licenciou, ktorá špecifikuje podmienky). Na Wikibooks môžeš umiestniť len diela, ktoré je možné šíriť pod licenciou GNU GFDL, t.j. diela bez naroku na autorske prava (public domain) alebo licenciami s menej obmedzujucimi podmienkami ako GFDL. V niektorých kapitolách si použil doslovný text z iného diela. V takomto prípade musíš požiadať jeho autora o povolenie na šírenie pod licenciou GFDL (môžeš sa pýtať aj na uvoľnenie do public domain). Jej text nájdeš tu. Takéto povolenia zhromažďujeme vo w:Wikipédia:Zdroje (neber si tam existujúce maily za najlepší príklad, treba žiadať o povolenie pre šírenie pod GFDL, čo niektoré nespĺňajú). Ak budeš mať nejaké otázky, budem sa ti snažiť pomôcť, hoci nie som právnik. w:sk:user:helix84 15:44, 19 október 2005 (UTC)

  • Ďakujem za pripomienku, o krátky čas sem umiestnim potrebné licencie, na ktorých pracujem. Prosím ťa o radu, či licencie pre wikipédiu sú totožné s licenciou pre wikibooks, a teda ich treba vložiť do w:Wikipédia:Zdroje. Píšeš, aby som si nebral príklad z existujúcich mailov, bolo by možno vhodné niekde na wikipédii urobiť vzorovú žiadosť, ktorá by s určitými modifikáciami mohla byť používaná. --Mireksoteria 11:34, 20 október 2005 (UTC)
  • Áno, vlož ich do w:Wikipédia:Zdroje, myslím si, že nemá zmysel robiť ich zvlášť pre wikibooks, nie je tu zatiaľ toho veľa a bude lepšie, keď budú centralizované. Na vzorovej žiadosti pracujem, pozri v diskusii. w:sk:user:helix84 09:15, 21 október 2005 (UTC)

Ahoj, ako to priebežne vyzerá s tymi autorskými právami? w:sk:user:helix84 13:33, 22 november 2005 (UTC)

  • Väčšina príspevkov je pôvodných, samozrejme v zmysle teologickom za použitia zdrojov. Použitá literatúra, ak bola, je na každej strane uvedená. V niektorých prípadoch, kde sa jedná o doslovné použitie textov prebraných je uvedená licencia GNU - väčšinou príspevky zo zdroja Medžugorské ozveny. Používanie doslovných textov cirkevných dokumentov (koncilové dokumenty, pápežské dokumenty, pastierske listy biskupov, katechizmus a podobne) je v súlade s metódou katolíckej teológie, tieto texty sú slobodne šíriteľné v teologických publikáciach. Písomne som vyžiadal udelenie licencií na možné preberanie textov z iných internetových zdrojov, keď ich obdržím, budú tieto texty sprístupnené. --Mireksoteria 09:25, 28 november 2005 (UTC)

Ahoj, umiestnil si na Wikibooks aj viaceré obrázky. Môžeš k nim prosím pridať aj informácie o autorských právach? Inšpirovať sa môžeš na Wikipédii, pravidlá tu platia v podstate rovnaké. Ďakujem. --AtonX 10:03, 6 december 2005 (UTC)

  • Doplnil som komentár k obrázkom, neviem však, či je to tak dostatočné. Ak by bolo treba niečo pridať, daj mi vedieť. --Mireksoteria 11:52, 6 december 2005 (UTC)
  • Až na to, že GNU nie je licencia, ale organizácia, ktorá nikoľko licencií vytvorila. Licencie sú GNU FDL alebo GNU GPL. Ďalšie sú napr. Creative commons attribution license alebo Creative commons attribution share-alike license. Alebo vzdanie sa autorských práv (public domain). Vytvoril som pre ne šablóny ({{PD-self}}, {{GFDL}}, {{cc-by-2.5}}, {{cc-by-sa-2.5}}), tak tam niektorú vlož. Odporúčam {{cc-by-2.5}}. Zoznam svojich obrázkov nájdeš tu. Ďakujem. w:sk:user:helix84 06:09, 31 január 2006 (UTC)
    • Ahoj Mireksoteria, zabudol si reagovať na helixovu pripomienku ohľadne licencií k obrázkom. Nezanedbaj to prosím. --AtonX 07:58, 10 apríl 2006 (UTC)
    • Už som to napravil. --Mireksoteria 12:25, 10 apríl 2006 (UTC)

Zdroje obrázkov[upraviť]

Ahoj, skontroluj prosím tento obrázok, nechcem to mazať bez komentára: Obrázok:Trojica-imanent.png. --AtonX 07:20, 10. november 2006 (UTC)[odpovedať]

Šablóny[upraviť]

Ahoj Mirek... obsah tabuliek nemusíš dávať len zo šablón... ich používanie zbytočne zaťažuje databázy a server, ak nie je niečim odôvodnené, t.j. obsah, ktorý sa používa bez zmeny opakovane v mnohých článkoch. --AtonX 07:55, 10 apríl 2006 (UTC)

  • Je mi jasné, že obsah tabuliek sa nedáva len zo šablón, avšak na hlavnej stránke, kde tabuľku tvoria iba indexy mi pripadá praktické pre používateľov, aby obsah jednotlivých okien boli samostatné stránky. Mnohí totiž do komplikovanej tabuľky nebudú vedieť správne vkladať. Zatiaľ som neprišiel na lepší spôsob, ako vložiť obsah nejakej stránky do okna tabuľky, ako cez šablónu. Ak by to išlo nejakým iným praktickým spôsobom, prosím o radu. --Mireksoteria 12:29, 10 apríl 2006 (UTC)

Stránky bez kategórií[upraviť]

Ahoj, pozrieš sa prosím príležitostne na tento zoznam? Bolo by dobré zaradiť stránky do kategórií. --AtonX 11:48, 27 apríl 2006 (UTC)

Môžeš sa prosím vyjadriť k obvineniu z porušenia autorských práv v diskusii Wikibooks:Stránky na vymazanie#Katechéza: Oáza? --AtonX 11:32, 11. október 2006 (UTC)[odpovedať]

Global account[upraviť]

Hi Mireksoteria! As a Steward I'm involved in the upcoming unification of all accounts organized by the Wikimedia Foundation (see m:Single User Login finalisation announcement). By looking at your account, I realized that you don't have a global account yet. In order to secure your name, I recommend you to create such account on your own by submitting your password on Special:MergeAccount and unifying your local accounts. If you have any problems with doing that or further questions, please don't hesitate to contact me on my talk page. Cheers, DerHexer (diskusia) 01:06, 17. január 2015 (UTC)[odpovedať]